Hlavní navigace

Proč klesá cena zlata a jak to bude dál?

Gabriela Hájková

Na burze investiční zlato od počátku roku oslabilo o více než 6 %. Přesto podle obchodního ředitele Tomasze Surdyho, obchodního ředitele České mincovny, není důvod, proč se ho zbavovat. Oslabení ceny zlata neznamená nic jiného, než že se blíží vhodná doba k jeho nákupu. Zlato posilovalo víc než 12 let v kuse, což je u komodit poměrně vzácný jev. Nyní prochází očekávanou korekcí, která trvá již několik měsíců a v těchto dnech vrcholí, uvedl. Surdy.

Nyní se zlato pohybuje na burze kolem 1588 USD za unci. Naposledy na této ceně bylo v srpnu 2012 než vystoupala až k 1780 USD za unci v září 2012. 

V dlouhodobém horizontu ale zájem o tuto komoditu neklesá. Myslím, že není důvod se znepokojovat vývojem zlata a jeho budoucí likvidity. Zlato bude vždy představovat oproti měnovým aktivům ochranu proti inflaci, uvedl Tomasz Surdy s tím, že na vývoj ceny investičního zlata budou mít vliv i měnové války, v nichž dochází ke znehodnocování měn vyspělých ekonomik, jako jsou USA, Japonsko nebo Švýcarsko. 

V reakci na tento trend podle Surdyho banky rozvojových zemí diverzifikují své rezervy a ve velkém skupují zlato pro posílení portfolia na úkor dolaru a eura. Lze očekávat, že pokles ceny zlata v nejbližších dnech tyto instituce využijí k intenzivním nákupům, uzavřel.

Našli jste v článku chybu?