Hlavní navigace

Příspěvky do Garančního fondu za nepojištěné asi skončí

Sdílet

Gabriela Hájková 8. 12. 2014

Sněmovna odhlasovala zrušení příspěvků do Garančního fondu, které platí motoristé České kanceláři pojistitelů (ČKP), pokud nemají za provozované auto uhrazené povinné ručení. Budoucnost poplatků tak teď má v rukou Senát.

Poslanci, kteří chtějí poplatky zrušit, argumentují tím, že ty jsou často vymáhány ze strany ČKP neoprávněně od bývalých majitelů vozů, kteří ho už nevlastní, ale doplácí na to, že nový majitel si ho ještě nepřehlásil na sebe. Více si přečtěte v článku: Zaplatili jste ČKP poplatky za auto? Možná vám je musí vrátit zpět

Nově by tak měly náhradu škody, kterou způsobí nepojištěné vozidlo, vymáhat po jeho majiteli dopravní úřady obcí s rozšířenou působností. Nepojištěný vůz by pak byl vyřazován z registru vozidel ve správním řízení.

Ředitel ČKP Tomáš Síkora už nějaký čas naopak varuje, že pokud dojde ke zrušení poplatků, stoupne následkem toho počet nepojištěných vozidel. Podle informací ČKP při nehodě způsobené nepojištěným vozidlem splatí viník asi třetinu škody a zbytek je pak hrazen právě z Garančního fondu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).