Hlavní navigace

Připravte se na přezouvání. Od listopadu musíte mít na sněhu zimní pneumatiky

Sdílet

Gabriela Hájková 27. 10. 2017

V období od 1. listopadu do 31. března musíte být připraveni vybavit své vozy zimními pneumatikami. I když zákon nestanoví v tomto období výslovně „všeobecnou povinnost“, zimní pneumatiky musíte v tomto čase mít obuté v případě souvislé vrstvy sněhu, ledu nebo námrazy na pozemní komunikaci nebo faktu, že to lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat.

Na úsecích, kde najdete tuto značku, pak musíte mít zimní pneumatiky ať už je momentálně souvislá vrstva sněhu či nikoli.

Dopravní značka Zimní výbava začátek a konec

V případě, že se stanete účastníky nehody a máte vzhledem k podmínkám na silnici nevhodné obutí, může vám pojišťovna zkrátit pojistné plnění. Pojišťovna je oprávněna krátit svou náhradu, ale jen tehdy, je-li prokazatelná příčinná souvislost mezi použitými pneumatikami a vznikem škody a její výší. Pokud pneumatiky při nehodě nehrály roli a škoda by nastala i při optimálním obutí vozidla, pojišťovna své pojistné plnění nekrátí, vysvětlila mluvčí Uniqa pojišťovny Eva Svobodová.

Kromě obutí byste měli myslet i na doplnění zimní směsi do ostřikovačů a chladiče nebo kontrolu autobaterie, které zimní období zeslabuje výkon.

Pamatujte i na to, že za mlhy s viditelností pod 100 metrů byste měli zapnout zadní mlhovku. Přední mlhovka by měla svítit jen v silné mlze, sněžení nebo dešti.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).