Hlavní navigace

Při ztrátě zaměstnání by čtvrtina Čechů vyžila s úsporami jen jeden měsíc

Sdílet

Nejvíce si svou prací mohou být jisti ti, kteří pracují jako příslušníci uniformovaných sborů. Podle statistik totiž během posledních tří let přerušilo výkon své práce jen 18 % zaměstnanců z této oblasti. Naopak největší je fluktuace u zaměstnanců prodeje a služeb. Tam změnilo od roku 2015 práci 38 % zaměstnanců, resp. 36 % zaměstnanců.

S rozdílným typem zaměstnání se pak pojí i schopnost dlouhodobě vyžít s penězi a úspory poté, co o práci přijdeme. Téměř sedm měsíců mohou žít bez pravidelného příjmu ze zaměstnání pracovníci ze sektoru stavebnictví a učitelé. Na více než půl roku mají úspory také zaměstnanci z finančního sektoru a z oboru informačních technologií. Ovšem čtvrtina dotázaných ze všech oborů má úspory přibližně jen na měsíc.

Nejčastějším důvodem finančních problémů je ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá nemoc. Následně mohou lidem chybět prostředky na splácení dluhů i běžný provoz domácnosti. Nejlepší prevencí neschopnosti splácet úvěry v případě nečekaných událostí je průběžné vytváření finanční rezervy alespoň ve výši tříměsíčního platu, kterou má podle našeho průzkumu jedna třetina (33 %) dotázaných ze všech oborů, uvádí Jana Žaludová, tisková mluvčí společnosti KRUK.

V případě ztráty zaměstnání se pak lidé spoléhají především na úspory, případně na příjem svého partnera nebo na příležitostnou práci.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 7. 2018 12:02

    Jerry001 (neregistrovaný) ---.hhnet.cz

    Rekl bych, ze ty statistiky nic moc nevypovidaji. Znam ze sveho okoli dost pripadu rodin se slusnymi prijmy, kteri zijou "naplno" a maji jak pisete rezervu maximalne na ten 1 mesic, ovsem maji jako rodina 3 auta, nekdo navic motorku, ctyrkolku, dalsi byt na pronajem atd, nejake penize v akciich, takze kdyby se neco stalo maji sice papirove na ucte rezervu na 1 mesic, ale staci neco odprodat akcie / auto a za par dni maji zase dalsi penize na preklenuti problemu. Myslim, ze spousta lidi dneska takhle zije, ze co ma cash to utrati nebo do neceho nasype a nema to tudiz v hotovosti, ale porad je z ceho brat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).