Hlavní navigace

Převoz sanitkou? Ne vždy je to zdarma

Sdílet

Gabriela Hájková 31. 8. 2009

Zdravotní pojišťovna hradí pacientům dopravu do nejbližšího smluvního zdravotnického zařízení, které je podle doporučení lékaře schopno požadovanou péči poskytnout. Pokud pojištěnec vyžaduje převoz do vzdálenějšího zařízení, se kterým má například dobré zkušenosti, musí následně uhradit rozdíl v počtu najetých kilometrů. Doplatku se pacient vyhne pouze pokud lékař tento převoz indikuje a na příslušném tiskopisu zdůvodní, uvedl Jiří Rod ze Všeobecné zdravotní pojišťovny s tím, že doprava se provádí vozidly smluvní zdravotní služby. Proto případný rozdíl v počtu kilometrů pacient uhradí přímo dopravci, který stanoví i výši doplatku. Pojišťovna by od pacienta žádné peníze chtít neměla.

Základním předpokladem pro úhradu dopravy pojištěnce – do a ze smluvního zdravotnického zařízení k místu trvalého či přechodného pobytu nebo do ústavu sociální péče, mezi smluvními zdravotnickými zařízeními a v rámci smluvního zdravotnického zařízení – zdravotní pojišťovnou je, že zdravotní stav pojištěnce podle vyjádření ošetřujícího lékaře, který tuto dopravu indikuje, neumožňuje dopravu běžným způsobem bez použití dopravní zdravotní služby, dodal Rod.

Jiří Rod
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí VZP ČR

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 31. 8. 2009 16:10

  anonymní
  Svobodný výběr zdravotnického zařízení v tomto případě pokulhává. Je logické, nebudu-li nějakým zazobancem, tak abych nezruinovala rodinný rozpočet, tak se nechám dopravit jen tam, kam mne dovezou "zdarma", tedy ze peníze, které jsem jim celý život cpala ve formě daní a zdravotního pojištění a které jsem nečerpala. Zrovna tak s omluvou a úhradou v práci - lékaře vám uhradí jen toho nejbližšího, tudíž i přes teroretickou možnost výběru praktickou možnost výběru nemáte. A vidím ty chytráky teoretiky, jak od stolu stanovují, že tenhle a tenhle lékař je zrovna ten nejbližší. Třeba na jedné gyndě mají sono, na druhé ne. Co je pro pacienta, pro pojišťovnu i pro zaměstnavatele výhodnější´? Pojedu-li do okresního města, kde mají i sono, nebo pojedu nejdřív k nejbližšímu, aby ten mne odeslal na odborné vyšetření na okres. De facto absolvuji vyšetření dvě, tím i dvě cesty a v práci rovněž zameškám více.
 • 23. 10. 2018 7:49

  Iv (neregistrovaný) ---.starnet.cz

  Řeším teď totéž s dopravou na dialýzu. 3x týdně doplatek 160Kč, dělá to téměř 2000Kč měsíčně, což je s mým důchodem necelých 10000,- téměř výsměch.. Do nejbližšího střediska ale odmítám jezdit, ve stejné nemocnici mi "léčili" počínající syndrom diabetické nohy, které skončila mnohonásobnou amputací. Takže tam už nikdy.
  Je zvláštní, že když se začalo toto doplácení řešit, nikdo se netvářil, že by lékařům sdělil, že se dá doprava do vzdálenějšího pracoviště indikovat vyplněním jakéhosi tiskopisu.. Kde je tedy k sehnání?
  Na tomto se pojišťovna hojí, odírat invalidní důchodce kvůli několika kilometrům.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).