Zatímco v červnu se průměrná nabídková sazba Swiss Life Hypoindexu držela těsně pod pětiprocentní hranicí na úrovni 4,94 %, červencová data ukazují nárůst na 5,03 %.
Nejvýraznější přitom rostly sazby u pětiletých fixací s LTV do 80 %, které se zvedly téměř o čtvrt procentního bodu. Naopak u jednoletých fixací došlo v porovnání s červnem jen k minimálním změnám.
Zájemci o hypotéku se stabilním příjmem, kteří chtějí žádat o úvěr s rozumnou výší LTV, ale nemusí podle hypotečního analytika Swiss Life Select Jiřího Sýkory, panikařit. I nadále lez získat sazbu mezi 4,3 a 4,9 % – tedy na úrovni červnových nabídek. Centrální banka sice zatím drží repo sazbu beze změny a brzdí tak rychlejší pokles sazeb, vedle toho však konkurenční boj mezi bankami působí jako přirozený tlak proti výraznějšímu zdražení.
Červencový růst Hypoindexu je podle Sýkory důsledkem především technických faktorů. Některé banky ukončily své akční nabídky, což vedlo ke zvýšení zveřejňovaných sazeb. Roli sehrál i útlum poptávky, který na hypotečním trhu s příchodem prázdnin nastává pravidelně.
Pokračuje intenzivní konkurenční boj o bonitní klienty. I při stagnaci nebo lehkém růstu tržních sazeb tak banky ponechávají prostor pro individuální slevy. Typický scénář? Oficiální sazebník ukazuje pětku, ale po individuálním posouzení bonity a přidání pojištění schopnosti splácet dostanete nabídku začínající čtyřkou,
popisuje realitu hypotečního trhu Sýkora.
Podle Sýkory tak reálné hypoteční sazby zůstávají v červenci de facto beze změny, obdobný vývoj – tedy velmi pozvolný pokles, případně stagnace kolem průměru 4,5 % – se očekává i v druhé půlce roku.
Největší výhodu má dnes klient, který disponuje silným příjmem a ochotou hledat nemovitost mimo přehřáté lokality. Pokud se zaměří na regiony, kde ceny stagnují nebo mírně klesají, může si – i přes mírný nárůst průměrných úrokových sazeb – udržet měsíční splátku na rozumné úrovni. Rozdíl několika desetin procentního bodu na sazbě se totiž v praxi snadno vykompenzuje výraznější slevou z kupní ceny – často ve výši 10 až 20 %. Naopak v Praze či Brně je nutné počítat s vyšším podílem vlastních zdrojů. V současném konkurenčním prostředí totiž i drobná změna v LTV může snížit nabízenou sazbu až o dvě desetiny procentního bodu,
uzavírá Sýkora.