Hlavní navigace

Přehled o příjmech a výdajích pro ČSSZ od A do Z

Sdílet

Gabriela Hájková 26. 4. 2017

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mají poslední týden na podání Přehledu o příjmech a výdajích za rok 2016. Povinnost se vztahuje i na OSVČ, které vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost jen po část loňského roku nebo ji loni přerušily (ukončily).

Podat přehled příslušné OSSZ je nutné zpravidla nejpozději do úterý 2. 5. 2017, obecně platí, že by tak poplatníci měli učinit nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém měli podat daňové přiznání. Ti, kterým daňové přiznání zpracovává daňový poradce, mají čas do 1. srpna. Do úterý 2. května 2017 je ale nutné o tom správu sociálního zabezpečení informovat. Pro OSVČ, které nemají povinnost podávat daňové přiznání, je nejzazším termínem pro podání přehledu OSVČ 31. 7. 2017.

V případě, že si v Přehledu vypočtete doplatek na pojistném, musíte ho zaplatit do 8 dnů po dni, ve kterém jste podali nebo měli povinnost podat přehled. Nepřesáhne-li jeho výše 10 000 Kč, je možné zaplatit ho v hotovosti v pokladně příslušné OSSZ.

Pozor by si měly dát OSVČ, které nemají zaplacené pojistné nebo penále z předchozích let. Pokud jim v přehledu OSVČ za rok 2016 vyjde doplatek, tyto peníze musí OSSZ v souladu se zákonem použít na úhradu dluhu z minulých let, jestliže ho eviduje. Doplatek za rok 2016 tak může zůstat neuhrazený a do data jeho úplného zaplacení nabíhá za každý den prodlení penále. Podnikatelům či živnostníkům, kteří mají vůči OSSZ dluh na pojistném na sociální zabezpečení nebo nepodali během své samostatné výdělečné činnosti všechny přehledy OSVČ, nemůže být toto období samostatné výdělečné činnosti započítáno do doby důchodového pojištění, lidově odpracovaných let, upozornil ústřední ředitel ČSSZ Jiří Biskup.

Od měsíce podání přehledu také můžete platit zálohy v nové výši, vypočtené podle daňového základu, který byl dosažen v loňském roce. Je-li vypočtený vyměřovací základ nižší než minimální, platíte zálohy z minimální. Jejich výše se liší podle toho, zda jde o hlavní či vedlejší samostatnou výdělečnou činnost (2061 Kč měsíčně u hlavní a 825 Kč u vedlejší činnosti).

Formulář pro ČSSZ ale i pro zdravotní pojišťovny si můžete stáhnout na serveru Měšec.cz. Pokud si nevíte rady s vyplněním, pomůže článek Jak na podání přehledu pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).