Většina zdravotně postižených by uvítala speciální finanční produkt pro financování nebo rekonstrukci vlastního bydlení, v rámci kterého by bylo možné započíst jejich invalidní důchod do příjmů. Zároveň by uvítali také možnost zvýhodněných úvěrů na pořízení specializovaného vybavení, například bezbariérových přístupů, elektrických vozíků, výtahů či speciálního vybavení koupelen. Vyplývá to ze společného průzkumu Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) a osvětového projektu Srdcerváči.
Tuzemské banky do příjmu nezapočítávají ani invalidní důchody, ani dohody o provedení práce či pracovní činnosti a handicapovaní tak mají velký problém na rekonstrukci či pořízení bydlení dosáhnout. Pro většinu z nich je to přitom životně důležité,
uvedla ředitelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP) Hana Potměšilová. Postižení lidé jsou přitom často odkázáni jen na vedlejší příjmy z různých prací na částečný úvazek při dohodě o pracovní činnosti.
Příjem z invalidního důchodu lze u nás do finanční situace klienta započítat,
uvedl Vladimír Staňura z ČMSS.
Tři čtvrtiny dotázaných by podle průzkumu uvítaly specializovaný finanční produkt, který by pomohl s rekonstrukcí bytu či jeho vybavením a 68 % respondentů by uvítalo finanční poradenství, které by řešilo speciálně témata vhodná pro zdravotně postižené. U poradenství by byl zájem například o služby bankéře domů, pomoc při jednání s úřady nebo tlumočení do znakové řeči při jednání s bankéřem.
Úplně by postačilo, aby bankovní a pojišťovací instituce kalkulovaly příjem invalidního důchodu jako trvalý, stálý a vzhledem k většině diagnóz i dlouhodobě zajištěný, příjem,
uvádí jeden respondent průzkumu a jiný dodává, že by bylo dobré, pokud by stát neodrazoval postižené od vlastního bydlení tím, že jim znemožňuje příjem příspěvku na bydlení, pokud bydlí ve vlastním bytě, který splácejí. Přitom nájem se jako náklad na bydlení započítává.