Hlavní navigace

Předmětem EET bude i spropitné. O čem se ještě nemluví?

Sdílet

Veronika Doskočilová

Někteří plátci DPH budou již brzy muset vstoupit do Elektronické evidence tržeb. Od 1. září 2016 se mohou začít registrovat ti, kteří provozují stravovací a ubytovací služby. Do EET budou ale spadat nejen platby v hotovosti či stravenkami, ale i prostřednictvím platební karty a platební brány. Vyplynulo to z informací, které zveřejnila Komora certifikovaných účetních.

Platby kartou přes platební brány budou velkým oříškem, neboť podnikatel vidí uskutečnění platby až na výpise z banky, tudíž dochází k časové prodlevě mezi okamžikem uskutečnění platby a okamžikem připsání platby na účet, která může být i několik dnů, tvrdí Zuzana Pšeničková, CAE – místopředsedkyně Komory certifikovaných účetních.

Plátce DPH však musí doklad v EET vystavit nejpozději v okamžik, kdy se platba uskuteční. Může se tedy stát, že plátci DPH budou generovat doklady automaticky po zadání volby, že bude placeno prostřednictvím platební brány. A pokud k platbě nakonec nedojde, budou muset být tyto platby stornovány.

Alena Schillerová, náměstkyně ministra financí, která má na starosti zprovoznění EET, uvedla, že předmětem EET bude i spropitné, které necháte obsluze za dobré služby v restauraci. I na ně by měly být nově vystaveny doklady.

Andrej Babiš ale na svém blogu uvedl, že evidence spropitného je dobrovolná. V současné době však stále není dokončená metodika, která by jasně stanovila, zda se tyto položky danit budou či ne.

Více informací o Elektronické evidenci tržeb naleznete v seriálu článků na webu Podnikatel.cz

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).