Hlavní navigace

Předmětem EET bude i spropitné. O čem se ještě nemluví?

Sdílet

Někteří plátci DPH budou již brzy muset vstoupit do Elektronické evidence tržeb. Od 1. září 2016 se mohou začít registrovat ti, kteří provozují stravovací a ubytovací služby. Do EET budou ale spadat nejen platby v hotovosti či stravenkami, ale i prostřednictvím platební karty a platební brány. Vyplynulo to z informací, které zveřejnila Komora certifikovaných účetních.

Platby kartou přes platební brány budou velkým oříškem, neboť podnikatel vidí uskutečnění platby až na výpise z banky, tudíž dochází k časové prodlevě mezi okamžikem uskutečnění platby a okamžikem připsání platby na účet, která může být i několik dnů, tvrdí Zuzana Pšeničková, CAE – místopředsedkyně Komory certifikovaných účetních.

Plátce DPH však musí doklad v EET vystavit nejpozději v okamžik, kdy se platba uskuteční. Může se tedy stát, že plátci DPH budou generovat doklady automaticky po zadání volby, že bude placeno prostřednictvím platební brány. A pokud k platbě nakonec nedojde, budou muset být tyto platby stornovány.

Alena Schillerová, náměstkyně ministra financí, která má na starosti zprovoznění EET, uvedla, že předmětem EET bude i spropitné, které necháte obsluze za dobré služby v restauraci. I na ně by měly být nově vystaveny doklady.

Andrej Babiš ale na svém blogu uvedl, že evidence spropitného je dobrovolná. V současné době však stále není dokončená metodika, která by jasně stanovila, zda se tyto položky danit budou či ne.

Více informací o Elektronické evidenci tržeb naleznete v seriálu článků na webu Podnikatel.cz

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 8. 2016 23:58

    Ilča (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

    EET se bude dotýkat i NEplátců DPH.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).