Hlavní navigace

Před Vánoci často vznikají podvodné e-shopy. Jak je poznat a jaká máte práva?

Sdílet

Nakupování vánočních dárků přes internet volí každý rok více a více Čechů. Takový nákup má však i svá rizika. Jedním z nich je například podvodný e-shop. Zboží také nemusí mít požadovanou kvalitu, nebo mohou nastat problémy v případě reklamace.

Podvodný e-shop lze v některých případech poznat podle následujících charakteristik:

  • Na webových stránkách není adekvátní kontakt.
  • Zboží je nabízeno za nezvykle nízkou cenu.
  • Jedinou možností platby je platba kartou.
  • E-shop vznikl před několika týdny či měsíci.

Podvodné e-shopy často vznikají právě před Vánocemi, kdy využívají toho, že mnoho lidí v nákupním procesu jedná daleko lehkovážněji, než obvykle. Je proto potřeba se mít zejména v tomto čase na pozoru a vybraný e-shop prověřit, radí Petr Novák, právník ze společnosti Vaše nároky.cz.

Ne vždy se musí jednat o podvodný e-shop. Často můžete natrefit i „jen“ na nepoctivého obchodníka. Ten vám zboží doručí, ale jeho kvalita se od nabízené reality liší. Většinou je na vině nekvalitní materiál, nebo konstrukce. Všechny informace uvedené prodejcem na jeho webu nebo v reklamě jsou však závazné a obchodník je povinen je dodržet. Pokud zákazník až po zakoupení zboží zjistí, že produkt není slibované kvality, může žádat výměnu zboží za jiné, případně slevu z kupní ceny, nebo zcela odstoupit od smlouvy a požadovat náhradu nákladů na doručení a zpětné odeslání zboží, říká Petr Novák.

Pokud si koupíte zboží přes internet, máte právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů, a to i bez udání důvodu.

Tato pravidla ale platí jen pro profesionální prodejce. Pokud si koupíte například oblečení od maminky na mateřské dovolené, která se jen zbavuje nepotřebného oblečení, toto pravidlo neplatí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).