Hlavní navigace

Právníci: Poplatek za neoprávněnou reklamaci nikdo požadovat nesmí

Sdílet

Gabriela Hájková 7. 11. 2014

Pokud jste reklamovali zboží, na které se ještě vztahuje záruční doba, obchodník nemá právo po vás chtít poplatek za neoprávněnou reklamaci. To, zda reklamaci uznal či ne na věci nic nemění. Vyplývá to ze zprávy sdružení dTest.

O neoprávněnou reklamaci jde většinou pokud prodejce nezjistí oznamovanou vadu nebo pokud za ni neodpovídá. Odůvodňují tak zákazníkům požadavek, aby uhradili náklady, které jim vznikly v souvislosti s „vyřízením“ reklamace. Typicky to jsou náklady na přepravu či náklady diagnostiky. Někteří prodávající požadují dokonce paušální manipulační poplatek, který má tyto náklady krýt, popsal chování některých prodejců Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTest, který zdůraznil, že toto chování je nezákonné.

Odpovědnost za bezvadné plnění nese ze zákona prodávající. V případě, že se na zboží vyskytne vada, jde podle Zeleného o porušení jeho povinnosti a spotřebitel musí vadu bez zbytečného odkladu prodávajícímu oznámit. Zároveň má právo se dožadovat jejího bezplatného odstranění.

Zda za danou vadu prodávající odpovídá či ne, to bývá často otázkou na odborníka, který může zhodnotit, jestli se například nejedná o důsledek opotřebení. Nutnost odborného posouzení vady a výši nákladů s tím spojených však může ovlivnit jen prodávající. Ten má zároveň povinnost o své odpovědnosti rozhodnout. Navíc zákon přiznává spotřebiteli právo na náhradu nákladů, které by mu v souvislosti s reklamací vznikly. Proplacení nákladů proto nelze po spotřebiteli vyžadovat, zdůraznil Zelený a dodal, že spotřebitel by k takovému požadavku neměl přihlížet, protože prodejce nesmí zaplacením tohoto poplatku podmiňovat vrácení zboží.

V případě, že po vás prodejce bude chtít takový poplatek uhradit, kontaktujte Českou obchodní inspekci, která má právo mu uložit pokutu za porušení zákona o ochraně spotřebitele.

Argument, že zákazníci zneužívají svá práva, reklamují bezvadné zboží a způsobují tak obchodníkům zbytečné náklady, neobstojí. Je-li zjevné, že se jedná o šikanu ze strany zákazníka a věc nemá žádné vady nebo je způsobil sám zákazník, prodávající má vždy možnost reklamaci zamítnout, aniž by mu vznikly nějaké náklady, dodal Zelený.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 4. 2015 22:16

    Franta (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

    a kdo pak plati náklady na dopravu při zamítnuté reklamaci . Dopravu od prodejce k zákazníkovi ???

    Nějak jsem nepochopil Váš posledni odstavec .

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).