Hlavní navigace

Praha a Bratislava jsou bohatší než francouzské provincie

Sdílet

Ivana Ševčíková 11. 6. 2007

Alespoň to tvrdí francouzský list Le Figaro s odvoláním na údaje statistického ústavu Eurostat. Obyvatelé Prahy jsou v průměru bohatší než obyvatelé kterékoli francouzské provincie a i Bratislava vykazuje větší prosperitu na obyvatele než všechny francouzské kraje s výjimkou Ile-de-France.

Prosperita je podle listu ve statistice měřena výší hrubého domácího produktu na obyvatele v kombinaci s koupěschopností. Proto se mohou Pražané a Bratislavané považovat za bohatší než obyvatelé Marseille, i když jejich platy jsou nominálně v průměru třikrát menší.

Podle Eurostatu je nejbohatším regionem EU Londýn a jeho okolí, nejchudším severovýchodní Rumunsko. Praha skončila na 12. místě žebříčku – HDP na hlavu v české metropoli byl 57 procentních bodů nad celoevropským průměrem.

Česká republika měla v roce 2004 hrubý domácí produkt na obyvatele ve výši tří čtvrtin unijního průměru. Nejlépe na tom byla Praha, kde na jednoho člověka připadalo 157 procent evropského průměru HDP, a nejhůře střední Morava, kde hrubý domácí produkt na hlavu činil téměř 60 procent průměru.

Zdroj : ČTK

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).