Hlavní navigace

Nová úprava povinného ručení

Sdílet

Ivana Ševčíková 12. 6. 2007

Vláda včera schválila novelu zákona měnící podmínky povinného ručení. (Zjistěte si, které povinné ručení je pro vás nejvýhodnější.) Podle této novely by řidiči měli být v budoucnu více chráněni proti odpovědnosti za vysoké škody a oběti dopravních nehod by měly snadněji získávat odškodné. Novela navyšuje minimální limit pojistného plnění pro škodu na věci, a to ze současných 18 milionů Kč na 35 milionů Kč bez ohledu na počet poškozených. Aby tato změna nevedla k nárazovému zvýšení sazeb pojistného, bylo využito výjimky obsažené ve směrnici (Evropského parlamentu z roku 2005, pozn. redakce) a tohoto limitu by mělo být dosaženo teprve 1. června 2012, uvedlo Ministerstvo financí.

Novela si klade za cíl i větší ochranu poškozených před viníky nehody, kteří ujíždějí z místa činu. Pokud se v současné době nepodaří viníka chytit, má poškozený nárok pouze na náhradu za poškozené zdraví. V budoucnu ale ten, který utrpí při nehodě závažnou škodu na zdraví, dostane od pojišťovny zaplaceno i za rozbité auto. To by ovšem mohlo ovlivnit výši příspěvků, které pojišťovny budou muset platit do Garančního fondu, což by v konečném důsledku mohlo vést k vyššímu pojistnému.

Vlastníkům a řidičům vozidel se má zjednodušit i prokazování pojištění odpovědnosti, a to zrušením dokladu o pojištění odpovědnosti.

Zdroj : ČTK

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).