Hlavní navigace

Práce je dost. Češi se za ní nechtějí stěhovat

Sdílet

Gabriela Hájková 22. 11. 2017

Pracovních nabídek je dost. To má za následek i to, že se snižuje ochota Čechů se stěhovat za prací. Celých 65 % Čechů by k přestěhování nepřiměla ani zajímavější nabídka zaměstnání nebo lepší mzdové podmínky. Klesající tendenci má i chuť Čechů pracovat v zahraničí. Informace vyplývají z průzkumu kandidátských preferencí personální agentury Grafton Recruitment.

Pokud se již Češi rozhodnou se přestěhovat, pak je nejdůležitějším argumentem výše mzdy, nabídka zajímavější práce, ale také snaha zbavit se dlouhého dojíždění, uvedla Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment.

Do práce chtějí Češi podle průzkumu cestovat maximálně 30 minut. Pětina respondentů nyní do zaměstnání cestuje déle. Právě délka dojíždění je podle odpovědí hned druhým nejdůležitějším aspektem, o kterém přemýšlíme při zvažování pracovní nabídky. Dlouhé cestování do práce dokáže vyvážit jen výraznější navýšení mzdy. Například nabídka zaměstnání s dobou dojezdu 60 minut bude pro většinu lidí stejně atraktivní jako nabídka vzdálená 30 minut jen v případě, že nabízená mzda bude alespoň o pětinu vyšší, uvedla Součková.

O 7 procentní bodů klesla od roku 2015 i ochota Čechů vycestovat za prací do ciziny. V letošním průzkumu vyjádřilo případnou ochotu k akceptaci pracovní nabídky v zahraničí 41 % Čechů, přičemž hlavním motivem jsou přitom finance, respektive možnost dostat za stejně náročnou práci lepší mzdu. Pro více než polovinu respondentů práce v zahraničí představuje i příležitost naučit se cizí jazyk, třetina pak vítá možnost vyzkoušet si život v cizí zemi.

Mobilita Čechů je tradičně ve srovnání se západní Evropou nižší, a i když by s příchodem mladších generací na pracovní trh měla spíše růst, v souvislosti s dobrými příležitostmi nabízenými napříč celou Českou republikou naopak klesá, dodala Součková, podle které budou do budoucna mladší ročníky ochotny cestovat více, ale jen mezi velkými městy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).