Hlavní navigace

Jak nenaletět na pseudoslevy a místo úspor neplatit víc?

Sdílet

Gabriela Hájková 22. 11. 2017

Řada obchodníků už začala s akcí Black Friday, naplno se rozjede v pátek. Příští týden nás pak čeká další slevová akce Cyber Monday. Na co byste se měli sami sebe před nákupem zeptat, abyste nenaletěli na triky obchodníků nebo se nenechali zlákat akcí, kvůli které nakonec budete chudší než před slevou?

Potřebuji to skutečně?

Nakupujte jen zboží, které skutečně chcete nebo potřebujete. Bombastická atmosféra akčních nabídek vás může svést k myšlenkám, že za tu cenu zboží v krámě nemůžete nechat. Koupíte tak věci, které nepotřebujete a utrácíte zbytečně.

Neprodávají zboží jinde výhodněji?

To, že jeden obchodník nabízí zboží se slevou 50 % neznamená, že jinde nebude levněji i bez slevy. Někteří obchodníci zboží před akcemi účelově zdražují, aby pak mohli oslňovat slevami v desítkách procent. Jiní inzerují slevy z cen doporučených výrobcem, za které se výrobek nikdy neprodával, vysvětlil Dušan Šídlo, analytik společnosti Broker Trust.

Před nákupem se podívejte do internetového srovnávače, kde si rychle uděláte přehled o skutečných nejvýhodnějších nabídkách.

Odpovídá částka slevě?

Někteří obchodníci čarují úmyslně s čísly, jiní se mohou při výpočtu slev jen splést. V každém případě si raději spočítejte, jestli výsledná částka skutečně odpovídá slevě. Podle zákona musí být u zboží uvedena původní cena, výše slevy a nová cena, zdůraznil Šídlo.

Pozor na slůvko „až“?

Nenechte se zlákat výkřiky „sleva až 90 %“. Mají jediný cíl – dostat vás do obchodu. Takto výrazná sleva se často vztahuje jen na nejlevnější zboží nebo okrajový sortiment.

Netlačí na mě?

Nenechte se vmanipulovat do situace, že byste se měli o nákupu, nebo dokonce o podpisu smlouvy o nákupu na splátky, rozhodovat ve spěchu či pod nátlakem. V takovou chvíli z obchodu raději odejděte a vše si někde v klidu promyslete. Často přijdete na to, že se jedná o chyták nebo nevýhodnou nabídku.

Platí sleva pro každého?

Některé slevy nebo speciální ceny zboží mohou platit jen pro držitele členských karet daného obchodu. Proto sledujte cedulky i ceny, které vám u pokladny účtují. V některých obchodech dokážou členskou kartu vystavit na počkání, v jiných to trvá delší dobu a na zvláštní výhody si musejí zákazníci počkat, uvedl Šídlo.

Nenakoupím jindy a jinde výhodněji?

Nakupovat se slevou nemusíte jen při výprodejích. Na internetu existují stránky, které nabízejí po celý rok do vybraných obchodů slevové kupony a kódy. Po Vánocích přijde také tradiční vlna výprodejů. Obchodníci budou sezonní zboží nabízet mnohdy s ještě vyššími slevami než nyní, kdy spoléhají, že ho lidé koupí i dráž jako vánoční dárek, dodal analytik.

Není nesmysl nakupovat na úvěr?

Nakupovat na splátky drobnosti, věci s krátkou životností nebo ty, které opravdu nepotřebujete, není rozumné. Pokud je pro vás nákup nezbytný, zkuste se poohlédnout tam, kde nabízí nákup na splátky bez navýšení. Pak ale musíte dbát na to, abyste splnili podmínky, které se k akci vážou (pokud existují).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).