
Zatímco koncem roku 2022 a zejména v období Vánoc se kyberútočníci vydávali nejčastěji za bankéře, policisty či na bazarové podvody, nyní se podvodníci soustředí na data z vaší SIM karty.
Vydávají se za vašeho mobilního operátora. Zavolají, ať si stáhnete jejich aplikaci pro správu mobilních služeb. V tu chvíli by měli lidé zpozornět. Na konci celého tohoto podvodu může být zablokování vaší vlastní SIM karty, kterou už nově bude ovládat podvodník a získá přístup k vašemu e-mailu, sociálním sítím, bankovním aplikacím,
říká Petr Vosála, manažer bezpečnosti digitálních kanálů Československé obchodní banky.
Jak podvod funguje
Ozve se vám člověk, který se vydává za pracovníka vašeho mobilního operátora. Nabídne vám ke stažení aplikaci, ve které najdete přehled o svém tarifu, platbách, nevyčerpaných mobilních datech a podobně.
Celá akce je vymyšlena tak, že si podvodník zároveň nainstaluje aplikaci s vaším účtem i na svůj mobil. Pokud mu sdělíte i ověřovací SMS kód, který přijde na vaše telefonní číslo, v aplikaci pak uvidí vaše osobní údaje a tím získá přístup k vydání elektronické SIM karty.
Když si ji útočník aktivuje, pak během chvíle pak zablokuje vaši vlastní SIM kartu, čímž ztratíte kontrolu nad všemi svými komunikačními kanály. Podvodník se dostane k vašim e-mailům, účtům na sociálních sítích, k bankovním aplikacím a ke všem službám, které pro ověření totožnosti používají vaše telefonní číslo.
Vše si ověřujte, nesdělujte svá hesla či kódy a nepodléhejte nátlaku,
dodává Petr Vosála.