Hlavní navigace

Pozor na telefonáty od mobilních "operátorů". Podvodníci chtějí vaši SIM kartu

Sdílet

mobilní telefon, mobil, operátor, tarif, volání, telekomunikace Autor: Shutterstock

Zatímco koncem roku 2022 a zejména v období Vánoc se kyberútočníci vydávali nejčastěji za bankéře, policisty či na bazarové podvody, nyní se podvodníci soustředí na data z vaší SIM karty.

Vydávají se za vašeho mobilního operátora. Zavolají, ať si stáhnete jejich aplikaci pro správu mobilních služeb. V tu chvíli by měli lidé zpozornět. Na konci celého tohoto podvodu může být zablokování vaší vlastní SIM karty, kterou už nově bude ovládat podvodník a získá přístup k vašemu e-mailu, sociálním sítím, bankovním aplikacím, říká Petr Vosála, manažer bezpečnosti digitálních kanálů Československé obchodní banky.

Jak podvod funguje

Ozve se vám člověk, který se vydává za pracovníka vašeho mobilního operátora. Nabídne vám ke stažení aplikaci, ve které najdete přehled o svém tarifu, platbách, nevyčerpaných mobilních datech a podobně.

Celá akce je vymyšlena tak, že si podvodník zároveň nainstaluje aplikaci s vaším účtem i na svůj mobil. Pokud mu sdělíte i ověřovací SMS kód, který přijde na vaše telefonní číslo, v aplikaci pak uvidí vaše osobní údaje a tím získá přístup k vydání elektronické SIM karty.

Když si ji útočník aktivuje, pak během chvíle pak zablokuje vaši vlastní SIM kartu, čímž ztratíte kontrolu nad všemi svými komunikačními kanály. Podvodník se dostane k vašim e-mailům, účtům na sociálních sítích, k bankovním aplikacím a ke všem službám, které pro ověření totožnosti používají vaše telefonní číslo.

Vše si ověřujte, nesdělujte svá hesla či kódy a nepodléhejte nátlaku, dodává Petr Vosála.

Našli jste v článku chybu?
  • 13. 1. 2023 9:18

    Franta Fous

    Volala mi operátorka T-mobilu, že mi zítra přivezou sim kartu se 150 minutami asi za paušál 266 Kč, ale mě stačí oskarta s voláním 2 Kč/minutu, a jelikož volám nejvíce do vodafonu, tak jsem nakoupil vánoční sim kartu s neomezeným voláním do této sítě na půl roku a potom se uvidí, jaké budou nabídky. U paušálu je nebezpečí, že se provolají i desetitisíce, na rozdíl od předplacené karty, kde výdaje stopne dobitý kredit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).