Hlavní navigace

Pozor na podvodné maily. Vyzývají k úhradě dluhu

Sdílet

Gabriela Hájková 20. 10. 2015

Exekutorská komora upozornila na novou vlnu podvodných e-mailů, které se snaží vzbudit dojem, že jejich autorem je právě Exekutorská komora ČR. Zprávy, které vyzývají k úhradě ve skutečnosti neexistujícího dluhu, byly rozesílány 17. října v sobotu s předmětem „Exekucni prikaz“. Objevit se mohou samozřejmě i další s podobným textem, jinou adresou a jiným datem odeslání.

V e-mailech s výzvou k uhrazení jsou i pokyny zkopírované z webů některých soudních exekutorů.

Zpráva přitom např. ani neuvádí, jaká je dlužná částka, spisovou značku exekučního řízení či označení exekučního titulu. Příjemci uvedených e-mailů by na ně v žádném případě neměli jakkoliv reagovat, zejména by na základě těchto falešných oznámení neměli zasílat finanční prostředky. Exekutorská komora ČR v této věci spolupracuje s příslušnými orgány a podá trestní oznámení, uvádí zpráva Exekuční komory ČR.

Pokud někdy obdržíte podobný mail tak pamatujte na to, že soudní exekutoři zásadně neposílají exekuční příkazy e-mailem (ledaže byste o to v minulosti výslovně požádali). Pokud by byl exekuční příkaz na vyžádání účastníkem řízení zaslán prostřednictvím e-mailu, byl by vyhotoven ve formátu pdf a zaslaný soubor i samotný e-mail by byly podepsány uznávaným elektronickým podpisem soudního exekutora nebo pověřeného zaměstnance či elektronické podatelny soudního exekutora, vysvětluje zpráva.

Pokud si nejste jisti nějakou zprávou, která vám dorazila do vaší e-mailové schránky, ověřte si její pravost přímo u Exekutorské komory na telefonním čísle 515 917 586 nebo 210 311 000.

Ukázka podvodného exekučního příkazu
Autor: Exekuční komora ČR

Ukázka podvodného exekučního příkazu

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).