Hlavní navigace

Pozor na falešné zlaté slitky

Sdílet

Arsen Lazarevič 26. 6. 2015

V poslední době se rozmohly podvody s falešnými zlatými slitky, do kterých se přidával wolfram, který je u falzifikátorů velmi oblíbený. „Společnost ChinaTungsten Online dokonce takové padělky z wolframu oficiálně prodává, a to nejenom cihly, ale i mince, přičemž motiv si může určit zákazník jakýkoli,říká Kamil Kresta, manažer ČM AURUM, investičního portálu České mincovny. Wolfram má také podobnou hustotu jako zlato (19,25 g/cm³ oproti 19,3 g/cm³ u zlata).

Padělky s Wolframem nekupují jen investoři, ale také centrální banky: Zatím největší rozruch vyvolal případ několika desetiuncových cihel nalezených v prodejnách v New Yorku v září 2012. Šlo o velmi kvalitní padělky, které byly dodány v originálním pouzdře s výrobním číslem, certifikátem a všemi potřebnými dokumenty. Velkou nepříjemností ale bylo, že byly od osvědčeného dodavatele. Podezření u obchodníků vyvolala až velmi nízká cena, uvádí Kamil Kresta

Vyhnout se padělkům je možné v případě, že nakupujete u osvědčených obchodníků, kteří vám dají na zlaté slitky garance: Nákup zlata u zavedeného obchodníka poskytuje jistotu, že výrobky budou mít certifikát, výrobní číslo, originální obal a další atributy (nové cihličky přichází se stále modernějšími ochrannými prvky, například hologramy). Mnozí obchodníci včetně České mincovny navíc poskytují na své zboží při zpětném odkupu výhodnější podmínky – především rychlejší servis, jelikož se jedná o zboží s jasnou historií, a tudíž prokazatelně bez rizika, uvádí Česká mincovna ve své tiskové zprávě.  

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).