Hlavní navigace

Po ukončení studia si s placením sociálního pojištění ještě starosti dělat nemusíte

Sdílet

Gabriela Hájková 29. 6. 2015

Konec školního roku znamená pro čerstvé absolventy středních škol tradičně i otázky, kdy si musí začít platit pojistné. Na pravidla zdravotního pojištění jsme se podívali ve zprávě Kdy platí za maturujícího studenta zdravotní pojištění stát?

V případě pojistného na sociální zabezpečení platí, že absolventi jej nemusí platit do té doby, než začnou pracovat. Stanou-li se OSVČ, začnou si po zahájení výdělečné činnosti platit zálohy sami (a před tím také musí příslušné OSSZ oznámit zahájení své činnosti), v případě zaměstnaneckého poměru jim je strhne a odvede zaměstnavatel. (K nemocenskému pojištění se OSVČ hlásí jen dobrovolně. )

V zaměstnání absolventi odvádějí zálohy na pojistné na sociální zabezpečení pokud pracovní poměr zakládá účast na nemocenském pojištění. To je v případě, že se zaměstnavatelem mají uzavřenou pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti s příjmem alespoň 2500 Kč měsíčně. Pojistné se hradí i tehdy, pokud pracují na základě dohody o provedení práce a je jim v kalendářním měsíci zúčtována odměna u jednoho zaměstnavatele nad 10 000 Kč, vysvětlila Jana Buraňová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení.

Uvedla také, že student, který nedosáhl věku 26 let a při studiu podniká, může být považován za nezaopatřené dítě, což je důvod pro výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti. Při výkonu vedlejší výdělečné činnosti se hradí pojistné na důchodové pojištění pouze, pokud se k němu OSVČ sama přihlásí, nebo v případě, kdy daňový základ ze samostatné výdělečné činnosti dosáhne výše zakládající povinnou účast na tomto pojištění, připomněla Buraňová.

Rozhodná částka, která letos zakládá povinnou účast na pojištění je ve výši 63 865 Kč. Za každý měsíc, ve kterém nebyla vedlejší činnost vykonávána, se odečte 5323 Kč.

Ještě připomínáme, že doba studia na střední, vyšší odborné a vysoké škole se od roku 2010 už nezapočítává do doby pojištění pro důchod. Studentům, kteří při studiu pracují, se doba výdělečné činnosti pro důchod započítá jen v případě, že zakládá účast na pojištění. Studenti nad 18 let nebo absolventi, kteří nevykonávají výdělečnou činnost, se mohou k účasti na důchodovém pojištění přihlásit dobrovolně. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).