Hlavní navigace

Pozor na falešné zámečníky. Své peníze už neuvidíte

Sdílet

Dluhy si můžete vytvořit i za služby domnělého zámečníka. Sdružení dTest upozornilo, po množících se stížnostech na poradenské lince, na pracovníky společnosti Groziskon, kteří oslovují starší lidi a přesvědčují je k výměně zámku. Na pomoc si berou smyšlené historky o vyloupených bytech z vedlejšího vchodu či domu. Vystrašení lidé pak často svolí k výměně vložky zámku u dveří. Cenu se dozví až při předložení kupní smlouvy. Poté, co jim senioři zaplatí i 10 000 korun, se po zámečnících slehne zem.

Nezvaní zámečníci chtějí za stejné služby pokaždé jinou částku. Senioři platí i kolem 10 000 Kč v hotovosti hned na ruku. Jsou přitom výslovně upozorňováni, že si to mohou rozmyslet a dostanou své peníze zpět. Ti, kteří se rozhodli od smlouvy odstoupit, však záhy zjistili, že své peníze už nejspíš neuvidí, popsal Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu. Dodal také, že se podle něj jedná o ukázkový příklad klamavé a agresivní praktiky s cílem ovlivnit chování a rozhodování spotřebitelů. Groziskon porušuje hned několik zákonů, což by mělo být důvodem pro zákaz podnikání. Společnosti nelze doručit dopisy s odstoupením od smlouvy, a přestože je povinna vrátit lidem peníze do dvou týdnů po odstoupení, neděje se tak. Oklamaní zákazníci by se mohli dovolat i neplatnosti smlouvy, kterou uzavřeli v omylu záměrně vyvolaném pracovníkem společnosti, popsal Zelený.

Pokud i na vaše dveře zazvoní zámečník s podobnou historkou, ptejte se po ceně služeb a tu si nejdříve porovnejte za zámky nabízenými na českém trhu. Na podomní nabídky raději vůbec nereagujte a nikomu nic nepodepisujte. Pokud je ve vašem městě či obci zakázaný podomní či pochůzkový prodej, informujte o praktikách místní policii.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).