Hlavní navigace

Povinnost měřit teplo se nebude asi vztahovat na všechny

Sdílet

Gabriela Hájková 20. 3. 2015

Od nového roku platí, že ve všech budovách, kde se náklady rozdělují mezi nájemníky, musí být instalováno příslušné zařízení pro přesnější měření tepla. Novinka má za cíl spravedlivé rozpočítávání nákladů. Více jsme o ní psali v článku Měřiče tepla budou povinné, pokuta ale zatím nehrozí.

Splnění této povinnosti bylo krkolomné v tom, že vyhláška, která upřesnila, jaká zařízení zákon akceptuje, byla vydána teprve dva měsíce před koncem minulého roku. Spousta domů tedy splnění povinnosti zařizovala na poslední chvíli.

Nyní se zdá, že spěch nebyl nutný. Senát totiž přišel s návrhem, že by indikátory spotřeby tepla nemusely být povinně ve všech domech, kde to předepisuje původní právní úprava. Měřiče by se nemusely instalovat tam, kde se to prokazatelně nevyplatí a instalace by stála víc, než kolik tepla se zde spotřebuje. Bližší informace má zjistit analýza ČVUT. Novela by mohla začít platit v červenci.

Návrh obsahuje také ustanovení, že uživatel bytu či jeho vlastník by měl být povinen umožnit kontrolu či instalaci měřiče až na základě výzvy vlastníka budovy či společenství vlastníků a nikoli tedy bez předchozího upozornění.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).