Hlavní navigace

Potvrzeno: Hypotéky zdražují. Další konkurenční boj možná přijde na podzim

Sdílet

Hypotéky s fixní úrokovou sazbou začínají opravdu zdražovat. Vyplývá to ze statistik společnosti Golem Finance. Její index GOFI70 (70% hypoteční úvěry) v červenci vzrostl o 0,09 % a dostal se nad hranici 3 % na úroveň 3,06 %. Variabilní sazby zatím zůstávají beze změny a stagnují kolem hodnoty 2,5 %.

V meziročním srovnání jsou hypotéky stále o půl procenta nižší. Loni se index GOFI70 nacházel na úrovni 3,5 %. Historicky nejvyšších hodnot však sazby dosáhly  v srpnu 2008, kdy ukazatel Hypoindex vystoupal na 5,82 %. 

Podobný vývoj společnost Golem Finance zaznamenala také u 85% hypoték, které meziměsíčně podražily o 0,08 % na 3,17 % a o 0,07 na 4,33 % vzrostl také index hypoték poskytovaných na plnou zástavní hodnotu.

Z právě zveřejněných dat jednoznačně vyplývá, že v případě hypoték banky v předchozích měsících již dosáhly úrokového dna. Příčinou nárůstu sazeb je podle našeho názoru zvýšení ceny peněz na mezibankovním trhu, z kterého především menší banky čerpají likviditu na profinancování poskytovaných úvěrů, vysvětluje zpráva Golem Finance s tím že srpen by měl přinést další mírný nárůst sazeb. Uvidíme, jak budou banky reagovat na konci prázdnin, kdy pravidelně začíná podzimní hypoteční sezóna a roste konkurenční tlak na ceny, uvádí odborníci. 

Podle nich je klíčové, jakou strategii zvolí Hypoteční banka, která podle ministerstva pro místní rozvoj ztratila ve druhém kvartálu pozici jedničky na trhu. Zda upřednostní návrat na tuto pozici nebo dá přednost vyšším maržím. Pokud půjde banka do konkurenčního boje, bude podle Golem Finance následovat i Česká spořitelna a Komerční banka, což by mohlo stlačit sazby opět k hranici 3 %. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).