Hlavní navigace

Potřebujete sluchadla? Základní varianty jsou bez doplatku. Voděodolná a napojená na chytrý telefon už ne

Sdílet

Pokud máte potíže se sluchem, lékař vám může předepsat sluchadla. Ačkoli ale na trhu existuje mnoho variant, které se liší provedením i cenou, zdravotní pojišťovny přispívají jen do určité výše. Výše úhrad zdravotnických prostředků včetně sluchadel je určena platnou legislativou (zákon č. 48/1997 Sb., příloha č. 3, oddíl C) a zdravotní pojišťovny hradí pouze legislativou nastavenou výši příspěvku, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

V každé kategorii sluchadel pro každý věk a sluchovou vadu ale musí být k dispozici sluchadlo bez doplatku.

Zdravotní pojišťovny přispívají na zakoupení sluchadel jednou za 5 let. U dětí do 18 let je příspěvek na 2 kusy sluchadel, u dospělých na jeden kus. Částka se liší podle závažnosti sluchové vady a věku. U dospělých je úhrada stanovena u sluchadel pro vzdušné vedení na 2 700 Kč (pro středně těžkou nedoslýchavost od 40 do 59 dB), resp. 3 900 Kč (pro těžkou nedoslýchavost od 60 do 79 dB), resp. 5 100 Kč (pro velmi těžkou nedoslýchavost, zbytky sluchu a hluchotu). Úhrada ve výši 6 800 Kč by pacientovi náležela na sluchadlo pro kostní vedení, které se poskytuje ve specifických případech a jen se souhlasem revizního lékaře, dodává Oldřich Tichý.

Sluchadlo vám ale nemůže předepsat praktický lékař. Musíte jít za specialistou – smluvním lékařem z oboru foniatrie nebo otorinolaryngologie, který vlastní osvědčení Společnosti ORL opravňující jej k přidělování sluchadel hrazených z veřejného zdravotního pojištění.

Sluchadla, příslušenství nebo jiné foniatrické pomůcky vám pak předepíše speciální Poukaz na foniatrickou pomůcku. Na poukaz uvede kód indikační skupiny, maximální úhradu a kód navrhované pomůcky. Vy pak musíte dostat na vyzkoušení alespoň tři sluchadla od tří výrobců uvedených v Úhradovém katalogu a musí vám být také nabídnuto z každé kategorie sluchadlo bez doplatku, hrazené plně z veřejného zdravotního pojištění. Sluchadlo s doplatkem může lékař předepsat pouze po dohodě s pacientem. Finančně náročnější sluchadla často disponují i funkcemi, které nejen kompenzují sluchovou vadu, ale mohou zajistit lepší komfort uživatele. Jedná se např. o voděodolná sluchadla či sluchadla umožňující komunikaci s tzv. chytrými telefony.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 1. 2018 9:31

  toxyz (neregistrovaný) ---.ip.jes.cz

  Píše se, že musím dostat na vyzkoušení 3 sluchadla od 3 výrobců, Otázka zní - na jakou dobu? Může mi lékař "vyzkoušet" zmíněná 3 sluchadla na př. během 5 minut nebo sluchadla dostanu na odzkoušení domů?

 • 10. 2. 2018 3:37

  Rea (neregistrovaný) 185.99.65.---

  V Olomoucké fakultní nemocnici jsem synovi nic vybrat nemohla,nikdo se mnou nic nekonzultoval,nikdo mi tam nic nevysvětlil jaké jsou možnosti a syn si neměl možnost ani žádná sluchadla zkusit.Prostě jsme přišli na kontrolu a sluchadla ležela na stole.Paní doktorka má vybranou společnost widex a jiné sluchadla nenabízí. Když jsem jí řekla,že synovi sluchadla nevyhovují a nechci ani značku widex tak se paní doktorka rozčilovala a řekla mi,že mám smůlu protože nárok na další příspěvek má až za 5let. Nějakou dobu jsme tam jezdili na kontrolu při sebemenší zmínce o jiných sluchadlech se paní doktorka čertila a vysvětlovala mi,že sluchadla,která vybrala jsou nejlepší. Po pár kontrolách jsem syna přehlásila jinam. Teď jsem spokojená já i on,5let za pár měsíců uplyne a už s naší novou paní doktorkou vybíráme ty správná sluchadla,která budou vyhovovat nejlépe,měl už i možnost si nějaké vyzkoušet...je jedno jestli na něco máte nárok,záleží na jakého doktora nebo doktorku narazíte...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).