Hlavní navigace

Jak z dluhové pasti? Ministerstvo spustilo nový web, umí třeba vypočítat splátku v oddlužení

Sdílet

Jiří Hovorka 29. 1. 2018

Lidé, kterým přerostly dluhy přes hlavu, mají od dnešního dne novou možnost, jak si v takové situaci lépe poradit. Ministerstvo spravedlnosti spustilo web s informacemi k možnostem, jaké dlužník má, když se dostane do insolvence.

Lidé na webu najdou základní informace o platební neschopnosti a úpadku, i o možnostech jejich řešení. K dispozici je i kalkulátor splátek v osobním bankrotu. Pro lepší orientaci dlužníků v insolvenčním řízení je na stránkách k dispozici mimo jiné slovník insolvenčních pojmů.

Slovník i záložku Časté dotazy dlužníků jsme sestavovali na základě reakcí a podnětů dlužníků, ze kterých mnohdy vyplývá neporozumění právního hlediska jejich situace. Nepřesností a mýtů je v této oblasti nejen mezi dlužníky tolik, že vedly i k samotné myšlence založení webu, vysvětlil ředitel insolvenčního odboru Ministerstva spravedlnosti Martin Richter.

Ministerstvo bude přes web komunikovat také s neziskovými organizacemi či právníky, kteří mají, či chtějí mít, akreditaci k poskytování oddlužení. Na webu je i seznam akreditovaných osob, takže si dlužníci mohou najít ve své blízkosti právníka či neziskovou organizaci, na kterou se obrátit.

Nový web myslí i na insolvenční správce. Najdou na něm aktuality i často kladené dotazy. Důležitou by se pro insolvenční správce měla stát mimo jiné záložka vzdělávání, pod níž najdou kalendář vzdělávacích akcí nebo seznam judikatury.

Věřím, že výsledkem budou nejen lépe informovaní insolvenční správci. Cílem stránek je i péče o ty, kteří kvůli složité dluhové situaci naletí podvodníkům, případně svou situaci raději z neznalosti a studu neřeší vůbec, řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Vyzdvihl také to, že web kompletně vytvořili zaměstnanci jeho úřadu a státní rozpočet tak podle ministra nestál nový informační web ani korunu. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).