Hlavní navigace

Poprvé přes milion. Stavební spořitelny mají za sebou rekordní měsíc

Sdílet

Jiří Hovorka 22. 3. 2018

Stavební spořitelny za sebou mají rekordní měsíc. Poprvé v historii překonala průměrná výše úvěru od stavebních spořitelen hranici milionu korun. Konkrétně to za únor bylo 1,007 milionu korun. Upozornila na to makléřské společnost GOLEM FINANCE, která vychází z výsledků spořitelen.

Ty v únoru sjednaly 5393 nových úvěrů, což bylo meziročně jen o procento více. Celkový objem ale narostl o více jak třetinu (36 %) na 5,432 miliardy korun. Průměrná půjčená částka vzrostla meziročně bezmála o 112 000 Kč.

Stavební spořitelny v loňském roce zdokonalily svou nabídku. V řadě parametrů jsou již schopné velice dobře konkurovat hypotečním bankám. Stavebním spořitelnám navíc hraje do karet růst hypotečních sazeb, čímž se úvěry ze stavebního spoření stávají i cenově zajímavé. Do třetice poptávku po úvěrech ze stavebního spoření posiluje i regulace v oblasti poskytování hypoték a doporučení ohledně dodržování 80 a 90% limitů LTV, komentuje trend růstu produkce stavebních spořitelen Libor Ostatek

S ohledem na aktuální vývoj je podle Ostatka reálné, že stavební spořitelny v letošním roce překonají loňský výsledek na úrovni 60 miliard korun. Stavební spořitelny v únoru sjednaly také 39 044 nových spořících smluv, což je o 18 procent meziročně více.

U hypoték také roste průměrná výše úvěru, která podle Fincentrum Hypoindexu v února dosáhla na 2,143 milionu korun. To je o 130 000 Kč více než loni. Naopak ale klesá zájem o hypotéky. V únoru banky poskytly 7446 hypotečních úvěrů, což je o 21 procent méně než loni ve stejné době. Celkový objem meziročně rovněž klesl a činil 15,96 miliardy korun (-15,8 %).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).