Hlavní navigace

Poplatek za vklad do katastru nemovitostí dvojnásobně zdražil

28. 1. 2020

Sdílet

Od 1. ledna 2020 došlo k zdvojnásobení poplatků za vklad na katastru nemovitostí z původních 1000 Kč na 2000 Kč. Zvýšení poplatku se týká návrhů na vklad podaných počínaje 1. lednem 2020.

Jestliže jste stihli podat návrh na vklad do konce roku 2019, hradíte poplatek 1 tisíce Kč, i přestože katastr o vkladu do 1. ledna 2020 nerozhodl.

V opačném případě nově zaplatíte 2 tisíce za vklad vlastnického práva (vklad kupní, darovací, směnné smlouvy), za vklad věcného břemene, práva stavby či předkupního práva. Lidé s hypotékou si připlatí také za vklad zástavního práva, zákazu zcizení či zatížení (jestliže banka tyto instrumenty po klientovi nad rámec zástavního práva požaduje). V praxi bývají součástí jedné zástavní smlouvy, tedy jednoho návrhu na vklad a jednoho poplatku.

Vkladem se zaznamenává také změna či zánik uvedených práv. Což znamená, že uhradíte vyšší poplatek například i za vklad dohody o zrušení věcného břemene nebo kvitance banky potvrzující zánik zástavního práva po splacení hypotéky. Zdvojnásobila se i maximální výše poplatku za podání několika návrhů na vklad současně, a to na 20 000 Kč. Došlo i ke zdvojnásobení poplatku za přijatí úplného znění prohlášení o rozdělení domu na bytové jednotky do sbírky listin a dohody spoluvlastníků o správě nemovité věci z 500 Kč na 1000 Kč.

S pořízením nemovitosti je spojena celá řada vedlejších nákladů a zvýšení poplatku za vklad tuto náročnost bohužel ještě navýší. S digitalizací státní správy bych spíše očekával snižování podobných poplatků a ne jejich zvyšování, komentuje Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).