Hlavní navigace

Na stáří si spoří jen 38,1 % mladých do 35 let

Sdílet

Lenka Kašparová 28. 1. 2020

Jen malá část mladých lidí si odkládá finance na stáří. Ještě v roce 2018 nemělo potřebu se na stáří nijak finančně připravovat 9,1 % respondentů napříč všemi věkovými kategoriemi, loni to bylo už 14,2 %. Téměř polovina dotázaných se přitom domnívá, že se jejich životní úroveň s odchodem do důchodu výrazně neklesne. Vyplývá to z průzkumu, který si v rámci projektu Vzpomínky na stáří nechala zpracovat ČSOB Penzijní společnost, a do kterého se zapojilo 623 respondentů.

Respondenti v nejstarší generace (54 až 65 let) se primárně spoléhají na to, že budou žít především ze starobního důchodu. Mladí lidé do 35 let zpravidla plánují, že se v důchodovém věku budou spoléhat zejména sami na sebe a na své úspory. Penzijní spoření má přitom jen 38,1 % z nich. Z průzkumu také vyplývá, že téměř 22,8 % mladých do 35 let věku se na stáří zatím nijak finančně nepřipravuje.

Svědomitější začínají být až mezi 36 a 53 roky. V této skupině přiznává, že se vůbec nepřipravuje, už jen 9,2 % respondentů. Pokud si ale chceme v důchodu udržet stávající životní úroveň, pro většinu z nás budou nezbytné vlastní úspory. Klíčové je proto začít šetřit co nejdříve, připomíná Martin Vašek, generální ředitel Penzijní společnosti ČSOB.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).