Hlavní navigace

Pojišťovny budou pravděpodobně hradit škody i za zaniklé vozy

Sdílet

Jak  už jsme vás několikrát informovali, dnešním dnem došlo k administrativnímu zániku automobilů, které jsou v registru vozidel v tzv. polopřevodu (nejsou přihlášená, Centrální registr nevede jejich vlastníka).

Ačkoli vozidlo se stane ze zákone nezpůsobilé k provozu a nemělo by se už na silnici nikdy objevit (už nikdy nebude možné jej znovu přihlásit), podle odhadů ministerstva dopravy existuje reálně tisíce vozidel, která mohou být z technického hlediska stále schopna jízdy.

Protože tato auta zaniknou jen administrativně, je pravděpodobně, že s nimi někteří jejich nepřihlášení majitelé způsobí na silnicích škody. Vozy by tak paradoxně měly být ze zákona pojištěné.

Po důkladném právním rozboru Česká kancelář pojistitelů doporučila členským pojišťovnám hradit z povinného ručení svých klientů i škody, které budou způsobeny administrativně zaniklými vozidly, uvádí zpráva České kanceláře pojistitelů (ČKP), která zároveň připomíná, že za zánik vozidla (dle zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla) lze považovat jen situaci, kdy vozidlo přestane fyzicky existovat, nemůže způsobovat žádné škody a povinné ručení pak logicky zanikne.

ČKP upozornila na to, že zmiňovaný zákon pojem administrativního zániku nezná. A navíc nemůže existovat žádná souvislost mezi dopravní nehodou a ztrátou technické způsobilosti vozidla z důvodu jeho administrativního zániku, uvedl Jakub Hradec, výkonný ředitel ČKP, podle kterého tu pojišťovny nejsou od toho, aby trestaly majitelé administrativně zaniklých vozidel v případě, že s nimi ještě budou jezdit či dokonce s nimi způsobí škodu. Trest by měl podle Hradce vzejít od příslušných orgánů státu a na pojišťovnách je krýt škody způsobené pojištěným vozidlem, ať už je jakékoli.

Například pojišťovna Allianz už ve svém prohlášení potvrdila, že bude platit škody za pojištěná auta i když už administrativně existovat nebudou.

Jestliže stále platí povinné ručení a se svým vozidlem i nadále jezdí, mohou s ním logicky způsobit škodu. Ochranný štít povinného ručení se jim proto Allianz rozhodla zachovat i nadále, aniž by je jakkoliv sankcionovala, uvedl mluvčí Václav Bálek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).