Hlavní navigace

Lidé v předdůchodovém věku dostanou od ČSSZ zdarma přehled dob pojištění

Sdílet

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) bude během prázdninových měsíců rozesílat informace o stavu důchodového konta. Přehled dob důchodového pojištění, které ČSSZ eviduje, by měly do schránky dostat muži narození v roce 1954 a ženy v roce 1957. 

O rozeslání přehledu není třeba nijak žádat, půjde o automatický proces. Ten, kdo má datovou schránku dostane přehled elektronicky do ní.

Výpis bude kromě dob důchodového pojištění obsahovat i přehled případných náhradních dob pojištění a za dobu od roku 1986 také přehled vyměřovacích základů (hrubých výdělků) a vyloučených dob (např. období pracovních neschopností).

Na výpisu je uveden celkový součet evidované doby a také přehled a součet neevidovaných dob, pro které ČSSZ nemá v evidenci žádný doklad. V součtu evidovaných dob jsou zahrnuty i doby evidence na úřadu práce, které se pro účely nároku na dávku důchodového pojištění a její výši hodnotí v omezené míře, vysvětlila mluvčí ČSSZ Jana Buraňová s tím, že pokud byste v přehledu našli nesrovnalosti nebo chtěli zjistit, jak se jednotlivé typy dob zohledňují pro nárok na důchod, obraťte se na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení dle místa vašeho bydliště.

Stav svého důchodového konta můžete bezplatně zjistit i pokud nepatříte mezi jmenované ročníky. Buď ho můžete zkontrolovat na ePortálu ČSSZ, který je určen pro majitele datových schránek nebo o něj jednou ročně požádat ČSSZ, která vám nejpozději do tří měsíců zašle poštou tzv. informativní osobní list důchodového pojištění.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).