Hlavní navigace

Pojištění odpovědnosti si sjedná jen každý 11. živnostník. Škody pak ale musí platit ze svého

Sdílet

S pojištěním obecné odpovědnosti si podnikatelé příliš hlavu nelámou. V České republice jej má sjednané jen 8,3 % podnikatelů, tedy každý 11. podnikatel. Případné škody, které ale způsobí na zdraví a majetku, případně finanční škodu, pak musí hradit ze svého. Vyplývá to z aktuální analýzy České asociace pojišťoven.

Lidé se totiž mylně domnívají, že profesní pojištění odpovědnosti pokrývá všechna rizika. Český trh je specifický tím, že řada ekonomických subjektů má sjednané pouze profesní pojištění odpovědnosti, které nepokrývá všechny zaviněné škody, nýbrž pouze ty, které se přímo vážou k výkonu dané profese. Podnikatelé žijí v domnění, že jsou pojištěni na všechna rizika, jež mohou nastat, avšak není to pravda, upozorňuje Lucie Žulavská, specialistka na neživotní pojištění.

Zatímco v zahraničí je běžným standardem mít vedle pojištění profesní odpovědnosti i pojištění odpovědnosti z provozní činnosti, tedy obecnou odpovědnost, u nás tato praxe téměř nefunguje. Pokud bychom do statistik zahrnuli také pojištění profesní odpovědnosti, které může v některých případech pojištění obecné odpovědnosti doplňovat, pohybuje se propojištěnost na úrovni 11,9 %, a pojištěn je tedy každý osmý člověk, což je stále velmi málo, doplňuje Petr Jedlička, hlavní analytik České asociace pojišťoven.

Míra propojištěnosti se však často liší v závislosti na odvětví. U povolání s vysokou rizikovostí, jako je medicína, je procento pojištěných výrazně vyšší. Naopak administrativa či překladatelství stojí na opačné straně žebříčku.

Nový občanský zákoník, který nabyl účinnosti v roce 2014, ukládá, že podnikatel odpovídá za radu nebo doporučení, které poskytne svému zákazníkovi (neodborníkovi) v rámci své profese. Tím se však zvyšuje riziko odpovědnosti za činnost, kterou provozuje. V případě nepojištění pak škody hradí ze svého.

Česká asociace pojišťoven tak zveřejnila několik případů, kdy došlo ke škodě:

  • Při štukování stěny došlo neopatrností řemeslníka ke stržení televizoru. Pojišťovna následně vyplatila 4750 Kč. 
  • Pojištěný instaloval skleněnou stěnu v reprezentační místnosti společnosti, ale došlo k pádu této stěny a poškození tapety, podlahové krytiny a designového nástěnného svítidla. Celkem bylo vyplaceno 69 025 Kč.

V případě absence pojištění jdou škody z kapsy podnikatele. A někdy mohou dosahovat i statisíců:

  • Podnikatel prováděl v novém rodinném domě připojení tepelného čerpadla. Při navýšení tlaku vody ve vodovodním řádu se uvolnila hadička k tepelnému čerpadlu a došlo k vytopení domu. Celkem pojišťovna vyplatila 798 085 Kč.
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).