Hlavní navigace

Pohonné hmoty zdraží. Může za to cena ropy a slabší koruna

Sdílet

Gabriela Hájková 21. 2. 2011

Ačkoli pohonné hmoty minulý týden o pár haléřů zlevnily, v následujících dnech by měly zase zdražit. Informovala o tom společnost PETROLmedia s tím, že za pohonné hmoty si připlatíme kvůli dražší ropě a slabšímu kurzu koruny.

Zhruba o dva dolary během uplynulého týdne zdražila ropa Brent, která je určující pro vývoj cen pohonných hmot v Evropě, a došlo také k drobnému (1 %) oslabení kurzu koruny k dolaru, uvedl Michal Roškanin, odborný analytik společnosti PETROLmedia s tím, že velkoobchodníci s pohonnými hmotami v Česku již promítli tyto faktory cen benzinu a nafty. Menší obchodníci nebo čerpací stanice tak už v tomto týdnu nakupují pohonné hmoty o tři čtyři desítky haléřů dráž, což se následně projeví i v růstu cen pohonných hmot u čerpacích stanic, dodal Roškanin.

Cenu ropy zvyšují nepokoje, které se z Tuniska a Egypta rozšiřují k zemím, kde se ropa těží. Ropu podle Roškanina zdražuje také pozitivní nálada na světových trzích. Proti růstu naopak působí obavy z dluhové krize v eurozóně.


Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).