Hlavní navigace

Podvodníci se vydávají za pracovníky VZP. Chtějí do bytu nebo prodat zboží po telefonu

Sdílet

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) vydala zprávu s varováním před podvodníky. Zaznamenala totiž v posledních dnech případy, kdy se neznámí lidé vydávali za pracovníky VZP a snažili se vloudit do bytů klientů nebo jim alespoň po telefonu prodat zboží.

VZP zdůrazňuje, že její zaměstnanci neprovádějí žádné činnosti, při kterých by potřebovali a chtěli vstupovat do bytů či domů svých klientů, a stejně tak neprodávají žádné zboží, ani zdravotního, ani jiného charakteru, upozorňuje mluvčí VZP Oldřich Tichý

Jeden z posledních případů se stal na Svitavsku, kdy ženu kdosi telefonicky informoval, že k ní dopoledne přijde lékař s pracovníky VZP a bude jí měřit tlak a provádět další šetření. 

Pojišťovna v této souvislosti doporučuje svým klientům, aby do bytu nepouštěli nikoho, kdo by se vydával za pracovníka VZP. Nelze vyloučit, že v uvedeném případě šlo o trik zlodějů, jak se vloudit ženě domů a poté ji okrást, uvedl Tichý.

U dalších dvou případů zase kdosi telefonicky klientům VZP oznámil, že vyhráli zubní kartáček, pastu a další doplňky pro dentální hygienu s tím, že mají možnost koupit tuto výhru za „zvýhodněnou“ cenu zhruba 1000 korun. V opačném případě budou mít problém s proplácením zdravotní péče, upozornil na další praktiky Tichý.

Jak postupovat, setkáte-li se s podezřelými osobami, které se budou vydávat za pracovníky VZP?

  • Není důvod pouštět domů kohokoliv, kdo by se vydával za pracovníka pojišťovny. VZP nevykonává žádné činnosti, při kterých by chodila za klienty do bytů. 
  • Nekupujte zboží od nikoho, kdo tvrdí, že jedná jménem VZP. Pojišťovna nic takového neprovádí, nic neprodává a zákon jí dokonce komerční aktivity zakazuje.
  • Rozsah a dostupnost zdravotní péče, která je hrazena ze zdravotního pojištění, stanovují předpisy. Nic z toho proto nemůže být vázáno na jakékoliv soutěže apod.
  • Pokud se na vás jménem VZP obrátí někdo, o kom máte pochybnosti, ověřte si telefonátem na pobočku, zda jde skutečně o aktivitu pojišťovny.
  • Informujte VZP o všech podezřelých kontaktech, kdy se někdo mohl vydávat za její pracovníky (například se choval v rozporu s výše uvedenými body).

Text: VZP

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).