Hlavní navigace

Podpis Gentlemanské dohody má zaručit hladké přijetí novely zákoníku práce

Sdílet

Lenka Kašparová

Zástupci vládní koalice, odborů i zaměstnavatelů se dnes, 14. října 2019 dohodli, že podpoří novelu zákoníku práce, což stvrdili podpisem tzv. Gentlemanské dohody na Úřadu vlády. Dohodu podepsali vrcholní představitelé sociálních partnerů účastných na Tripartitě, dále předseda vlády Andrej Babiš, ministryně práce a sociálních věcí, Jana Maláčová, předsedové stran vládní koalice a předsedové poslaneckých klubů obou partnerů vládní koalice.

Mezi hlavní změny, které má novela zákoníku práce přinést patří například:

  • Sdílené pracovní místo, tato forma zaměstnávání zaměstnavateli umožní zaměstnat na jedné pozici na zkrácený úvazek, více lidí, tak aby pokryli časovou dotaci jednoho pracovního místa.
  • Dovolená vypočítaná na základě odpracovaných hodin nikoliv dnů.
  • Doručování písemností zaměstnavatelem.
  • Zrušena by měla být povinnost zaměstnavatele vydávat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání v případě ukončení DPP s výjimkou dohod, u kterých je prováděn výkon rozhodnutí srážkami z dohody o provedení práce nebo které zakládaly účast na nemocenském pojištění.
  • Úprava provádějící transpozici Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) o vysílání pracovníků do zahraničí v rámci poskytování služeb.
Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Diskuse byla uzavřena.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).