Hlavní navigace

Podnikatelé budou mít lehčí život. Vláda schválila novelu živnostenského zákona

Gabriela Hájková

Podnikatelé ušetří čas i peníze. Pomůže jim k tomu schválená novela živnostenského zákona, která by jim podle ČTK měla ušetřit čtvrt miliardy Kč. 

Podle ministerstva průmyslu a obchodu, které novelu připravilo, by měla například skončit povinnost značit provozovny speciálním číslem – označení si povedou sami úředníci. Zjednoduší se také administrativa při stěhování. Pokud se adresa bydliště shoduje s místem podnikání a po stěhování tomu bude stejně, bude to stačit předem ohlásit živnostenskému úřadu a podnikatel tak ušetří čas s nahlašováním nové adresy místa podnikání.  Rozšířit by se měla také nabídka služeb centrálních registračních míst neboli živnostenských ú­řadů.

Prostřednictvím těch bude možné oznámit správě sociálního zabezpečení, finančnímu úřadu nebo zdravotní pojišťovně i změna údajů, která se již přímo živnostenskému úřadu neoznamuje. Pomůže tedy i elektronizace veřejné správy, kdy si státní instituce budou umět vzájemně řadu informací o podnikatelích předat bez toho, aniž by je musel znovu navštěvovat sám.

Našli jste v článku chybu?