Spočítejte si...

Zavřít

Podnikatel.cz: Co odlehčí přetížené justici? Když se lidé nebudou soudit o banality

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová představila v deseti bodech svou vizi justice budoucích let, konkrétně v horizontu období 2010 až 2020. Hned prvním bodem programu je nutnost zrychlení soudního projednávání. Ministerstvo chce soudní projednání zrychlit až od 50 procent. Cestou ke zrychlení je podle Kovářové jak posílení zázemí soudů, tak zproštění soudů od banálních případů, stejně jako rozšíření možností mimosoudního řešení sporů. Mezi plány je mimo jiné také zjednodušení legislativy (zákonům by měli občané rozumět, zákonodárci by neměli neustále novelizovat a tím zákony znepřehledňovat), revize legislativy, pokračování v elektronizaci justice a snaha o její otevřenost a větší komunikativnost, revize základní struktury justice i posílení financování rezortu, ale také třeba posílení bezbariérovosti budov soudů.

Kovářová upozornila na to, že dnes mají soudy z hlediska pracovních míst plný stav a jsou přetížené. Odebrat některou agendu soudům je tedy jednou z možností, jak zrychlit soudní řízení. Soudy nejsou nafukovací, tvrdí ministryně, která zároveň připomíná, že soudní agenda se rovná asi milionu soudních spisů ročně.

Banky nabízejí akční úvěry, vyberte si Z pronajatého bytu úroky od základu daně neodečtete, můžete si je však dát do výdajů        
:
: (neregistrovaný) 193.86.121.---
5. 3. 2010 12:14 Nový

Re: Podnikatel.cz: Co odlehčí přetížené justici? Když se lidé nebudou soudit o banality

celé vlákno

Celé odlehčení bude spočívat hlavně ve zdražení soudních poplatků pro občany, tzn., že tu nebude vládnout spravedlnost, ale hlavně peníze a moc. Už dnes se občan musí soudit, chce-li úspěšně řešit např. reklamaci zcela jasného šuntu. A na tyto „banality“ běžní občané nebudou mít peníze ani nervy, protože zákony jsou čím dál složitější a nesrozumitelnější. Pokud by mělo být vydáváno méně novel a stávající zákony by musely být napsány kvalitně a srozuimtelně, tak pak je nutno značně omezit práci těchto „tvůrců“ a samozřejmě jim zrušit imunitu tak, aby za svoji „kvalitní“ práci byli běžně odpovědní tak jako každý jiný normálně pracující občan v této zemi.