Hlavní navigace

Z pronajatého bytu úroky od základu daně neodečtete, můžete si je však dát do výdajů

Jiří Hovorka

Všem, kteří řeší nejasnosti v oblasti daní, může pomoci daňová odbornice, která na serveru Měšec.cz odpovídá do konce března v daňové poradně. Odpovědí na dotazy se dočkáte během několika málo dní, užitečné je pročíst si i předchozí odpovědi. Najdete zde třeba radu, jak v daňovém přiznání naložit s úroky zaplacenými na hypotéku pronajatého bytu.

Chtěla bych se zeptat, jestli si můžu dát úroky z hypotéky na byt, který pronajímáme do výdajů za pronájem bytu. Vím, že si je nemůžu odečíst jako odpočitatelnou částku, ale slyšela jsem, že se odečítají jako výdaj.

Úroky z úvěru můžete uplatnit jako nezdanitelnou část základu daně podle § 15 zákona o daních z příjmů pouze v případě, že nemovitost používáte k bydlení. Pokud byt pouze pronajímáte, můžete zaplacené úroky z úvěru uplatnit jako výdaj související s pronájmem (výdaj na dosažení, zajištění a udržení příjmu). V případě, že byste část bytu pronajímali a v části bydleli, pak se zaplacené úroky z úvěru rozdělují poměrně – část se uplatní jako nezdanitelná část základu daně podle § 15 odst. 3 poslední věta zákona o daních z příjmů, část jako výdaj na dosažení, zajištění a udržení příjmu z pronájmu podle § 9 zákona o daních z příjmů.

Našli jste v článku chybu?