Pobírání peněžité pomoci v mateřství (mateřské) podnikatelem není podmíněno ukončením či přerušením samostatné výdělečné činnosti.
Pokud ale mateřskou pobíráte právě z titulu OSVČ, není možné osobně vykonávat tuto samostatnou výdělečnou činnost. Pokud je tedy podnikání, živnost či řemeslo vykonáváno vašimi zaměstnanci či spolupracujícími osobami, není nutné ho přerušovat.
V praxi tedy platí, že nevykonává-li OSVČ samostatnou výdělečnou činnost osobně, ale například chod prodejny zajišťují pouze prodavačky apod., výplata PPM náleží,
vysvětlila Jana Buraňová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení s tím, že pokud osobní výkon této činnosti trvá, výplata mateřské z nemocenského pojištění OSVČ nenáleží a příslušná OSSZ při zjištění této skutečnosti výplatu dávky pozastaví nebo ukončí.
Pobírání mateřské ale naopak nijak neodporuje vykonávání jiné výdělečné činnosti. Například pokud by OSVČ pobírala mateřskou z titulu výkonu činnosti jako daňového poradce, nemůže tuto činnost po dobu mateřské vykonávat, ale může si naopak přivydělávat např. jako advokát. Je-li PPM vyplácena ze zaměstnání (přesně řečeno z nemocenského pojištění zaměstnanců), je možné vykonávat samostatnou výdělečnou činnost (podnikat). V případě čerpání PPM z titulu zaměstnance tedy není nutno přerušovat podnikání,
dodala Buraňová.