Hlavní navigace

Podle Singera bude letos druhá nejnižší inflace za deset let

David Sillmen

Guvernér České národní banky Miroslav Singer uvedl, že letos očekává druhou nejnižší inflaci za deset let a sice 1,2 %. Nižší byla už jen v roce 2009, kdy činila pouhé jedno procento. V prvních měsících tohoto roku se přitom inflace drží jen lehce nad nulou, v příštích měsících se však očekává větší průsak vyšších dovozových cen způsobených režimem devizových intervencí.

Podle Singera bude režim devizových intervencí trvat přinejmenším do začátku roku 2015. Od zásahu České národní banky je přitom kurz určován trhem, který se však řídí závazkem centrálních bankéřů, že by v případě jeho poklesu pod 27 Kč opětovně zasáhli.

Našli jste v článku chybu?
  • 23. 4. 2014 11:17

    Intri (neregistrovaný) 62.129.51.---

    "Od zásahu České národní banky je přitom kurz určován trhem, který se však řídí závazkem centrálních bankéřů, že by v případě jeho poklesu pod 27 Kč opětovně zasáhli."

    Oxymoron? Jak může být kurz určován trhem, když v případě, že náhodou koruna posílí (a lidem se tak zhodnotí) víc, než si pár hajzlíků přeje, udělají si to po svém a korunu zase znehodnotí? Žádné určování trhem neexistuje, když je s korunou manipulováno, to souvětí je holý nesmysl. A je mi jedno, že nad 27 Kč Česká nejimbecilnější banka kurz nechá být, i kdyby mělo Euro vyletět nad 40 Kč za jedno. Jakékoliv zásahy shora nebo zdola prostě neumožňují tržní vývoj - už jenom proto, že podnikatelé i obyčejní lidé vědí a musí počítat s tím, že koruna pod 27 Kč za Euro nepůjde.