Hlavní navigace

Podle jakých pravidel si můžete přivydělat ke starobnímu důchodu?

Sdílet

Pobírání dávek starobního důchodu v zásadě neznamená žádná omezení při vykonávání výdělečné činnosti.

Omezení jen u předčasného důchodu

Omezení platí jen v případě předčasného starobního důchodu do doby, než dosáhnete důchodového věku. Při jeho výplatě není možné právě až do data dosažení důchodového věku výdělečnou činnost zakládající účast na důchodovém pojištění vykonávat. V opačném případě to musíte nahlásit na příslušnou OSSZ a výplata předčasného starobního důchodu se zastaví.

Při předčasném důchodu do doby dosažení důchodového věku smíte vykonávat:

  • tzv. zaměstnání malého rozsahu, kdy rozhodný příjem nepřesáhne 2500 Kč za kalendářní měsíc,
  • činnost na dohodu o provedení práce, pokud výše měsíčního příjmu nepřesahuje 10 000 Kč,
  • samostatnou výdělečnou činnost (podnikat) v rozsahu, který nezaloží v daném kalendářním roce účast na důchodovém pojištění (tj. letos do výše ročního příjmu 64 813 Kč).

Starobní důchod je bez omezení

Pokud už jste v důchodovém věku a pobíráte řádný starobní důchod, můžete přitom zároveň pracovat. Neplatí omezení z hlediska výše výdělku ani druhu činnosti. Můžete pracovat v pracovním poměru na dobu určitou i neurčitou, vykonávat činnost na základě dohody o pracovní činnosti či dohody o provedení práce nebo podnikat.

Ostatně pokud jste plní síly, do starobního důchodu ani odcházet nemusíte. Odejít do důchodu je právo a ne povinnost. Dosažení důchodového věku a splnění podmínek nároku na důchod není ani důvodem pro skončení výdělečné činnosti. Pokud se občan rozhodne dále vykonávat výdělečnou činnost, může v zaměstnání či samostatné výdělečné činnosti pokračovat i po vzniku nároku na starobní důchod. Možností má tedy několik – pracovat bez pobírání důchodu, nebo pracovat a zároveň pobírat důchod, a to buď v plné, nebo poloviční výši, vyjmenovala mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.

Uvedla také, že pokud pobíráte starobní důchod v plné výši a přitom vykonáváte výdělečnou činnost, která zakládá účast na důchodovém pojištění, procentní výměra důchodu se zvyšuje o 0,4 % výpočtového základu za každých 360 kalendářních dní této činnosti. Toto zvýšení náleží pouze za dobu výdělečné činnosti vykonávané v období od 1. 1. 2010. Zvýšení se neprovádí automaticky, ale důchodce si o něj musí požádat, doplnila Buraňová.

Pokud budete pobírat polovinu starobního důchodu a přitom vykonávat výdělečnou činnost zakládající účast na důchodovém pojištění, procentní výměra důchodu se zvýší o 1,5 % výpočtového základu za každých 180 kalendářních dní výkonu této činnosti. Opět platí, že si o zvýšení musíte požádat a současně uvést datum, od kdy požadujete opět důchod vyplácet v plné výši.

V případě, že si nenecháte důchod vyplácet vůbec a vykonáváte výdělečnou činnost zakládající účast na důchodovém pojištění, procentní výměra důchodu se zvýší o 1,5 % výpočtového základu, ale za každých 90 kalendářních dnů výkonu této činnosti.

Nezapomeňte ale, že i pro důchodce platí povinnost své příjmy zdanit. Pokud by váš roční příjem přesáhl hranici 840 000 Kč, bude se vám danit příjem i přiznávaný důchod. Samotný důchod je od daně osvobozen (tedy neuvažujeme-li výdělečnou činnost) do částky 36násobku minimální mzdy, tedy 356 400 Kč, tj. měsíčně 27 600 Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).