Hlavní navigace

Novela zákona má pomoci dostat se z ubytovny do svého bytu

Sdílet

Vláda posvětila novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi, která mění souhlas obce – původně povinné podmínky – v případě posuzování nároku na doplatek na bydlení na doporučující stanovisko.

Novelou bojujeme proti obchodu s chudobou, který kvete na českých ubytovnách. Dnes někdo koupí polorozpadlý dům a sestěhuje tam sociálně nejslabší z různých koutů země, zatímco lidé v obci jen bezmocně přihlížejí. Majitelé těchto zařízení si často účtují horentní sumy za bydlení ve zcela nevyhovujících podmínkách s vědomím, že většinu částky za bydlení zaplatí za lidi v hmotné nouzi stát. To je potřeba změnit, uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která návrh předložila.

MPSV chce novelou motivovat lidi, kteří nyní bydlí na ubytovnách, najít si standardní formu bydlení, třeba i za spolupráce ÚP ČR, obcí  a jejich úřadů, neziskových organizací a poskytovatelů sociálních služeb. Ministryně chce také zpřesnit pojem „případ hodný zvláštního zřetele“ a zvýšit tak právní jistotu osob, kterým lze doplatek na bydlení poskytnout fakultativně, tedy právě jen v případě, bude-li jejich situace vyhodnocena jako případ hodný zvláštního zřetele.

Co se v případě schválení novely změní?

 • Ruší se ustanovení obsahující podmínku souhlasu obcí poskytnout doplatek na bydlení osobě, která bydlí na ubytovně. Souhlas obce by měl mít nadále jen doporučující charakter pro rozhodnutí o přiznání dávky.
 • Při stanovení doplatku na bydlení v ubytovně se nyní vychází maximálně z 90 % státem stanovených nákladů na bydlení, nově by to mělo být nejvíce 80 %.
 • ÚP ČR bude pro rozhodnutí o doplatku pro lidi žijící na ubytovně požadovat jako podklad stanovisko obecního úřadu v přenesené působnosti, zda se jedná o situaci případu hodného zvláštního zřetele.
 • Do zákona by měla být vložena kritéria, kdy je možné situaci vyhodnotit jako zřetele hodnou (jde hlavně o skutečnost, zda osoba žijící na ubytovně hledá práci, jestli tam má rodinu apod., a zda není v lokalitě, kde má daný člověk středisko zájmu, pro něj dostupné i běžné bydlení).
 • ÚP ČR bude vypracovávat s osobou bydlící v ubytovně motivační plán. V něm stanoví postupy a časový harmonogram plnění jednotlivých kritérií a opatření, kterých má být dosaženo tak, aby osoba v dlouhodobém horizontu získala bydlení a byla si ho schopna udržet. Novela počítá se součinností úřadů obcí a Úřadu práce ČR.

Zdroj: MPSV

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 4. 2016 3:09

  never ! (neregistrovaný) ---.114.broadband9.iol.cz

  Místo toho, aby zajistili lidem práci a výdělek takový, jaký zabezpečí slušné žití a bydlení pro lidi, vymyslí, jak snížit podporu o 10% těm, kteří mají alespoň zčásti zachovalou snahu pracovat a žít relativně slušně s dodržováním zákonů. Inu, sociální inženýrství.
  Zato ti, kteří mají plnou hubu toho, jak se lidem nechce pracovat, koukají, kde by dostali lidskou práci od pracovníků za co nejmíň, a úřednické krysy, co vládnou radnicím si mnou ruce, jak na ně pracují ti s metlama zadarmu na VPP. Tomu se říká sociální podnikání s nulovými náklady. A pan starosta zase bude čunkovat.
  A ostatní státní zaměstnanci ? Dokud trvá problém ( čti dokud předstírají práci bez pomoci lidem a dotažením problému tak, aby se věc napravila ), tak mají sesli jistou.
  Jo, to je demokratůra v praxi. Jak ještě dlouho budeme pochodovat po poušti ? Potkali jste někdy na ulici nějakýho papaláše ?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).