Majitelé kamen a kotlů na pevná paliva mohou na novém webu Ministerstva životního prostředí získat užitečné informace o tom, jak účelněji kotle či kamna využívat.
Web Jak správně topit a ušetřit je rozdělený do osmi oddílů. Kromě témat čím a v čem topit, jak se o kotel či kamna starat, kdy je potřeba je nechat zkontrolovat odborníkem obsahuje také informace o tom, jaké dotace je možné využít na pořízení nového kotle nebo jak snížit náklady na vytápění. Domácnosti tu najdou informace také o tom, jak se bránit, když vás obtěžuje kouř od sousedů.
Dobře udržovaný kotel nebo kamna, ve kterých se pálí proschlé dřevo nebo kvalitní dřevní pelety příp. kvalitní uhlí může snížit dopad na znečištění ovzduší i na rozpočet domácnosti,
uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková a dodala, že na výměnu starého kotle mohou navíc domácnosti získat zhruba polovinu potřebné částky z programu Nová zelená úsporám.
Kotlíkové dotace, ze kterých mohli získat peníze na nový kotel nízkopříjmové domácnosti, skončily nyní v září. Ministerstvo životního prostředí ale plánuje spustit dalšího kolo ještě do konce letošního roku.
Při provozu lokálních zdrojů tepla na pevná paliva jsou podle ní zásadní čtyři faktory:
- v čem spalování probíhá (konstrukce kamen či kotle),
- co je spalováno (výběr a kvalita paliva),
- kdo a jak zdroj obsluhuje,
- údržba a technický stav zdroje a jeho příslušenství
Bohužel ne vždy jsou kamna a kotle instalovány, udržovány a provozovány správným způsobem. To pak způsobuje zvýšené emise zdraví škodlivých látek do ovzduší. Při současné nejistotě na trhu s energiemi hrozí, že kvůli nesprávným postupům dojde ke zhoršení kvality ovzduší a zdraví,
obává se Hubáčková.
Ministryně také připomněla, že od začátku září 2024 bude v rodinných domech, bytových domech a ve stavbách pro rodinnou rekreaci zakázáno provozovat nejstarší a nejméně ekologické kotle (spalovací zařízení horší než 3. třídy nebo ty neoštítkované).