Hlavní navigace

Vláda schválila nárok na dřívější odchod do penze. Zatím ale jen pro záchranáře

Sdílet

důchod, důchodci, penze, stáří, důchodce, Autor: Shutterstock

Změna, která umožní záchranářům odejít dřív do důchodu má být platná od roku 2023.

Vláda udělala první krok k tomu, aby zaměstnanci náročných profesí mohli odcházet do důchodu dříve. Kabinet zatím schválil návrh zákona, který snižuje důchodový věk zdravotnickým záchranářům.

Konkrétně se schválené snížení důchodového věku bude týkat:

  • členů výjezdové záchranářské skupiny,
  • operátorů zdravotnických operačních středisek,
  • záchranářů horské služby.

Celkem se má změna dotknout zhruba o 6500 zaměstnanců.

Záchranáři jsou prakticky permanentně vystaveni stresu, často i fyzické zátěži. Proto je naprosto správné jim dřívější odchod do důchodu umožnit. Minulá vláda původní verzi zákona chybně napsala a návrh obsahoval formální nepřesnosti. Chyběl třeba mechanismus, jak má Česká správa sociálního zabezpečení předčasný důchod vypočítat a kdo konkrétně jej může dostat. Hrozilo tedy, že žádosti budou zamítnuty, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Aby zaměstnanci zmíněných profesí získali nárok na starobní důchod dříve, musí odpracovat aspoň 4400 směn na pozici záchranáře (asi 20 odpracovaných let). Pak bude obecný důchodový věk snížen o 30 měsíců.

Za každých dalších 74 odpracovaných směn se bude důchodový věk snižovat vždy o jeden kalendářní měsíc, maximálně ale o 5 let.

Příklad

Za 4474 směn bude důchodový věk snížen o 31 měsíců.

Za 4844 směn bude snížen o 36 měsíců.

Za 5732 směn bude důchodový věk nižší o 48 měsíců.

Kromě splnění podmínky odpracovaných směn je dřívější nárok na starobní důchod ale vázán i na zvýšené pojistné, které za lidi v těchto profesích odvádí jejich zaměstnavatelé. Tím dojde k vyvážení skutečnosti, že ostatní zaměstnanci tyto výhody nemají, avšak nebudou na snížený důchodový věk vybrané skupiny doplácet, vysvětlil Jurečka.

Snižování důchodového věku u dalších náročných profesí půjde do legislativního procesu jako jedna ze změn, které budou předložené v roce 2023.

Další připravovaná změna, která měla zkrátit potřebnou dobu důchodového pojištění pro vznik nároku na starobní důchodu ze 35 na 25 let, zatím schválena nebyla. Podle informací ministerstva práce se k ní bude kabinet vracet kvůli další diskusi.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).