Hlavní navigace

Počet zaměstnaných roste. Nemají však plnohodnotnou práci

Sdílet

David Sillmen 12. 3. 2014

Počet pracujících lidí roste a nezaměstnanost bude v příštích měsících pravděpodobně klesat. To je pozitivum, které lze vyčíst z údajů Českého statistického úřadu a trendu na trhu práce. Méně už se však mluví o charakteru práce. Ten se podle serveru Týden totiž rapidně mění a narůstá množství drobných zaměstnání prekérního charakteru.

Sem experti řadí krátkodobé brigády, menší úvazky, úvazky na dobu určitou nebo práci na živnostenský list. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostl počet lidí pracujících na kratší úvazek o 15 % oproti stejnému období loňského roku. V případě práce na dobu určitou tento růst činil 11 %.

Lidé vykonávající taková zaměstnání mizí z Úřadů práce, nemají však takové příjmy a jistoty jako zaměstnanci s plným pracovním úvazkem na dobu neurčitou a snáze se opět ocitnou v řadách nezaměstnaných.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 3. 2014 15:35

    V.Mlich (neregistrovaný) ---.mrp.cz

    S minimální mzdou se lze vypořádat i snížením úvazku. A taky zavedení zdravotní a sociální daně z dohod nad určitou hranici způsobilo, že pokud si chtějí nadále vyplácet víc peněz, musí se založit nový právní subjekt (dle možnosti v daňovém ráji), protože u jednoho se to nově musí sečíst (a pak vláda machruje, jak se zvyšuje počet firem) a uzavírají s ním dohody, t.j. další statistický potěmkinovský růst zaměstnanosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).