Počet zakázek klesl 80 % tuzemských firem

Až 80 procent tuzemských firem potvrdilo pokles zakázek ve druhém čtvrtletí letošního roku. Pouze 12 procent firem zaznamenalo jejich nárůst a 8 procent uvádí, že u nich nedošlo k žádné změně. Vyplývá to z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Globální hospodářská krize přinesla tuzemským podnikům i snížení počtu zakázek. Celkem 10 procent podniků se dostává ve vývoji zakázek ve druhém kvartále 2009 pod kritickou hranici, kdy zakázky poklesly o více než polovinu. Ohrožena poklesem zakázek je pětina firem, která zmiňuje jejich 31 až 50procentní propad. Necelá třetina firem tvoří skupinu, jíž klesly zakázky mezi 16 až 30 procenty. Co se týče vývoje zakázek ve druhé polovině letošního roku, zhruba dvě pětiny firem nepředpokládají změnu. Na druhou stranu mírně roste počet firem, které koncem roku předpokládají zvýšení objemu zakázek.

V důsledku snížení počtu zakázek jsou firmy nuceny využívat své kapacity pouze částečně. Jen 9 procent tuzemských firem využívá svou kapacitu v meziročním srovnání na 100 procent či více. Stejný počet firem však využívá své kapacity na méně než 40 procent. Necelá třetina pracuje na kapacitu, která je meziročně nižší od 1 do 20 procent. Více jak polovina firem uvádí, že jejich kapacity jsou využívány v rozmezí 40 až 79 procent.

Snížení zakázek a omezená výroba jde ruka v ruce s propouštěním. Více než polovina tuzemských firem sice s takovým krokem nepočítá, oproti dubnovému šetření se však podíl firem, které nemíní propouštět, snížil o 4 procenta. Nemalá část firem, více než dvě pětiny, chce tento záměr realizovat již ve 3. čtvrtletí a téměř třetina bude propouštět i ve 4. kvartále.

Z výzkumu dále vyplynulo, že firmy velmi negativně hodnotí úroveň platební morálky. Celkem 92 procent firem vnímá v meziročním srovnání tento problém jako sílící. Téměř čtvrtina firem upozorňuje také na to, že se výrazněji projevuje korupční jednání. Negativně je tuzemskými firmami hodnocen i vývoj byrokracie, dvě pětiny firem si stěžují na zhoršení.

Další cestující zadrženého letadla SkyEurope Airlines se vrátí dnes odpoledne Wizz Air využije problémy SkyEurope ve svůj prospěch        
Mameluk
Mameluk (neregistrovaný)
23. 6. 2009 17:01 Nový

RE: Počet zakázek klesl 80 % tuzemských firem

celé vlákno
Jeto to normální, že se bude propouštět i ve třetím a čtvrtém kvartálu 2009. Na vině jsou končící sezóní práce v zemědělství, lesnictví a stavebnictví:-( Za to ve strojírenském průmysl vyjma automobilového by to nemuselo být zas až tak drastické:-)
Pan Maruda
Pan Maruda (neregistrovaný)
24. 6. 2009 8:38 Nový

RE: Počet zakázek klesl 80 % tuzemských firem

celé vlákno
nemá být ten nadpis trošku jinak? třeba tuzemským firmám?
uživatel si přál zůstat v anonymitě
24. 6. 2009 9:27 Nový

RE: Počet zakázek klesl 80 % tuzemských firem

celé vlákno
Osmdesáti procentům tuzemským firmám? Pán být Tatar a studovat češtin v rychlokurz?
Píp
Píp (neregistrovaný)
24. 6. 2009 12:06 Nový

RE: Počet zakázek klesl 80 % tuzemských firem

celé vlákno
tak tak, 3 a 4 kvartal asi nebude tak drasticky, kdyz muj chlebodarce neautomobilova strojirenska firma jiz 40% z 1200 zamestnancu propustila v 1 a 2 Q ...