Hlavní navigace

Počet nových exekucí loni o desetinu klesl

Sdílet

Jiří Hovorka 17. 5. 2018

Počet nově nařízených exekucí loni meziročně klesl o desetinu na 612 tisíc. Ukazuje to statistika Exekutorské komory ČR. V porovnání s rokem 2011, kdy se počet nově nařízených exekucí vyšplhal na svůj vrchol, jde dokonce o více jak třetinový (38 %) pokles. Počet ukončených exekucí v roce 2017 dosáhl 540 tisíc, což je zhruba stejně jako před rokem, ale téměř dvakrát tolik jako v roce 2011.

Exekutorská komora očekává pokračování těchto trendů i v následujících letech. V ideálním případě bychom se již brzy mohli dočkat zlomu, kdy začne docházet k postupnému úbytku exekučních řízení, říká Vladimír Plášil, prezident Exekutorské komory ČR.

Za rostoucím počtem ukončených exekucí je podle Plášila doběh starších exekucí z let s enormním nápadem. Je to ale způsobeno i vyšší efektivitou exekučních řízení ze strany soudních exekutorů, doplňuje Plášil. Za klesajícím počtem nových exekucí jsou podle něj výsledkem legislativních změn, např. zákona o spotřebitelském úvěru, změna advokátního tarifu nebo možnost spojování exekucí od roku 2013, podíl má také ekonomická konjunktura posledních let.


Autor: Exekutorská komora ČR

Podle projektu Mapa exekucí loni i přes silný ekonomický růst vzrostl počet lidí v exekuci, a to meziročně o 3,4 procenta na 863 tisíc. Tři a více exekucí mělo na konci roku 2017 už 493 tisíc obyvatel.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).