Mapa exekucí: Počet lidí v neřešitelných problémech roste

13. 2. 2018

Sdílet

I přes silný ekonomický růst loni vzrostl počet lidí v exekuci, a to meziročně o 3,4 procenta na 863 tisíc. Největší nárůst exekucí zaznamenali v Karlovarském (10,2 %), Ústeckém (8,8 %) a Středočeském (5,5 %) kraji. Tři a více exekucí mělo na konci roku 2017 už 493 tisíc obyvatel. Nové údaje o předluženosti v Česku přináší rozšířená mapa exekucí.

Nejvyšší podíl obyvatel starších 15 let v exekuci je v Ústeckém (18,1 %) a Karlovarském kraji (17,4 %). S exekucemi se naopak nejméně potýkají ve Zlínském kraji (5,7 %) a na Vysočině (5,8 %).

Z pohledu okresů jsou na tom nejlépe ve Žďáru nad Sázavou (4,9 %) a Havlíčkově Brodě (5,3 %). Nejhůře jsou na tom obyvatelé na Ústecku (21,9 % ) a Mostecku (21,0 %). Na negativní vývoj stavu předlužení v těchto regionech má vliv především cyklení dluhů.

Skutečný problém pro Českou republiku představuje vícečetnost exekucí. Rozhodli jsme se proto tento ukazatel spolu s novými daty za rok 2017 do mapy zahrnout. Jen meziroční nárůst počtu osob s 10 a více exekucemi je 3,9 procenta, to je dalších 6 tisíc lidí v neřešitelné životní situaci jen za uplynulý rok, uvádí Radek Hábl, autor projektu Mapy exekucí v České republice, která vychází z údajů poskytnutých Exekutorskou komorou ČR.

Zatímco průměrný věk českého dlužníka v exekuci je 44 let, rok od roku v Česku přibývá exekucí vedených proti seniorům – 61 tisíc osob ve věku 65 a více let. Vysoký je také počet nezletilých. Nejvíce jich mají v Ústeckém kraji (1359), což představuje téměř čtvrtinu z celkového počtu 5934.

Většina lidí v exekuci se ovšem nachází v produktivním věku, což má závažné ekonomické dopady. Je prokázáno, že lidé v dluhové pasti nerealizují svůj plný ekonomický potenciál. To nemluvím o negativních dopadech na jejich fyzické i duševní zdraví a enormní zátěži pro sociální systém. Odhadem až dva miliony exekucemi paralizovaných Čechů – započteme-li i rodinné příslušníky – není to, co by Česká republika potřebovala, uvádí Tanweer Ali, ekonom z University of New York in Prague. 

Pomoci lidem s vícečetnými exekucemi by mohla insolvenční novina připravená ministerstvem spravedlnosti. Ta počítá s odddlužením i pro lidi, kteří nezvládnou splatit současných 30 procent z dluhů, které jdou pro vstup do osobního bankrotu zapotřebí dnes. Návrh schválila vláda vedená Bohuslavem Sobotkou a momentálně čeká na projednání v poslanecké sněmovně. Proti novele se ale staví někteří velcí věřitelé, kteří mluví o nepřípustné dluhové amnestii.

Podle Exekutorské komory ČR je údaj o celkovém počtu lid v exekuci zavádějící, když dále neříká v jakém stádiu se jednotlivá exekuční řízení nachází. Uváděný počet exekucí je sice správný, ale zahrnuje i takzvané bezvýsledné exekuce. Spadají sem například i exekuce, u kterých je vedeno insolvenční řízení, takže samotný výkon exekuce u nich z toho důvodu nemůže být prováděn.

Číslo je tak vysoké mimo jiné i proto, že neexistuje účinný nástroj, jak tyto bezvýsledné exekuce zastavit. Je potřeba zjednodušit ukončování takovýchto exekucí i bez souhlasu věřitele, tak aby byl celý systém o tato řízení očištěn. Po nastartování a realizaci tohoto procesu bude počet povinných i počet řízení několikrát menší, říká Martina Houškovámediální zástupce Exekutorské komory.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).