Po zimě mnoho chatařů zjistí, že jejich chata je vykradená nebo poničená. Pojištění ale často nemají

Sdílet

dům, chata, chalupa, bydlení Autor: Depositphotos

Podle statistik Slavia pojišťovny se majitelé chat, chalup a domů na jaře nejčastěji potýkají s tajícím sněhem, rozvodněnou řekou a poškozenou střechou vlivem vichřice či úderem blesku. Řada majitelů také po zimě zjistí, že se jejich nemovitost stala terčem lupičů nebo bezdomovců. Většina se však proti podobným škodám nepojišťuje. A pokud ano, často nedostatečně a svou nemovitost tak má podpojištěnou.

Při sjednávání pojištění domácnosti je odhad ceny majetku klíčovým faktorem. Klienti svůj majetek nezřídka podhodnotí a poté jsou překvapeni menším pojistným plněním. Lidé si také často neuvědomí, že vyčíslenou částku je dobré průběžně ve smlouvě aktualizovat, třeba tehdy pokud si koupí do chaty elektroniku, zahradní traktor nebo v případě, že objekt prošel rekonstrukcí, upozorňuje Vanda Kýpeť, produktová manažerka Slavia pojišťovny.

Častým problémem je pak i vloupání do budov. Pokud je vaše chata umístěna v obci, máte statisticky menší pravděpodobnost, že bude vykradena nebo obydlena bezdomovci, oproti chatě v zahrádkářské kolonii či na samotě. Průměrná škoda pak činí 48 000 Kč. Jako prevenci proti vloupání pak pojišťovna doporučuje bezpečnostní dveře, alarmy či kamery. Úroveň zabezpečení neovlivní přímo výši pojistného, má však vliv na rozsah pojistného krytí, což se odrazí ve výši pojistného plnění v případě pojistné události. Obecně platí pravidlo, že čím vyšší stupeň zabezpečení, tím vyšší limity pojistného plnění, upřesňuje Vanda Kýpeť.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).