Hlavní navigace

Kdy platí za maturujícího studenta zdravotní pojištění stát?

Sdílet

Gabriela Hájková 10. 6. 2015

To, zda za maturujícího studenta bude platit zdravotní pojištění stát, určuje několik faktorů. Zejména je důležité, kdy dojde k ukončení studia, tedy zda v řádném termínu v květnu nebo červnu nebo například až v září při opravném termínu. Zda budete státním pojištěncem ovlivňuje také fakt, jestli budete ve studiu pokračovat na vysoké nebo vyšší odborné škole nebo zda plánujete o prázdninách výdělečnou činnost podle § 10 zákona o státní sociální podpoře (tj. zda budete OSVČ nebo zaměstnanec). 

Pokud ukončíte studium v řádném termínu, pak za vás stát bude platit pojistné do 30. června téhož roku a pak také po dobu července a srpna. To ale jen za situace, že nebudete osobou výdělečně činnou a nevznikne vám v tuto dobu nárok na podporu v nezaměstnanosti či podporu při rekvalifikaci. To platí i pokud se chystáte od nového školního roku pokračovat ve studiu.

Pokud byste například v červenci pracovali a příjem zakládal účast na zdravotním pojištění, stát za vás v této době pojistné hradit nebude. Pokud poté výdělečnou činnost ukončíte, budete z hlediska pojistného ještě celý srpen považováni za nezaopatřené dítě a stanete se opět na měsíc státním pojištěncem.

V případě, že nebudete ve studiu pokračovat už byste se ale od září buď měli zaregistrovat na úřad práce, aby bylo pojistné opět hrazeno, nebo začít s výdělečnou činností, ze které už budete odvádět pojistné buď jako OSVČ nebo zaměstnanec prostřednictvím svého zaměstnavatele. Pokud byste nezvolili žádnou z těchto možností, musíte se u pojišťovny registrovat jako osoba bez zdanitelných příjmů a platit příslušné měsíční zálohy.

Ohlašovací povinnost za vás v červenci splní zaměstnavatel, vy byste ale nejpozději do 10 srpna měli své zdravotní pojišťovně oznámit, že jste opět nezaopatřeným dítětem. V září vás buď opět ohlásí zaměstnavatel nebo tak musíte učinit vy sami jako OSVČ.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).