Hlavní navigace

Po roamingových hovorech by měly zlevnit i SMS

Sdílet

Redakce 5. 9. 2008

Komisařka EU pro informační společnost a média Viviane Redingová navrhla, aby se ceny roamingových SMS snížily přibližně o dvě třetiny. Cena za poslání krátké zprávy z jednoho státu EU do druhého by se tak snížila až na 11 eurocentů, v přepočtu asi 2,70 Kč. Evropská komise by mohla návrh přijmout již na konci tohoto měsíce nebo začátkem října. Změnu bude muset schválit i 27 členských států unie a Evropský parlament.

Redingová také požaduje, aby operátoři začali počítat provolaný čas od 31. vteřiny místo po uplynutí jedné minuty. Součástí návrhu je i cenový strop pro prohlížení internetu přes mobil či laptop, a to jedno euro za megabajt. Tato sazba by se vztahovala také na stahování dat či zasílání elektronické pošty. V současnosti je tato cena kolem tří až čtyř eur.

Komisařce se již podařilo prosadit cenové omezení roamingových hovorů. Díky tomu klesly ceny roamingových hovorů českých operátorů o několik korun. V současnosti jsou odchozí hovory poskytovány za cenu kolem 13 Kč, 6 až 8 Kč stojí příchozí hovory.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).