Hlavní navigace

Plošný mýtný systém bude spuštěn 1. ledna 2009

Sdílet

Radek Luzar 4. 6. 2007

Mýtný systém pro silnice první, druhé a třetí třídy bude spuštěn od 1. ledna 2009. V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce to řekl ministr dopravy Aleš Řebíček. Na konci letošního roku by měl být znám vítěz výběrového řízení, které ministerstvo dopravy na vybudování satelitního systému vyhlásí, dodal ministr.

Původně se mýto mělo platit pouze na silnicích první třídy, a to pomocí mikrovlnné technologie. O rozšíření mýtného na silnice druhých a třetích tříd usilovali dlouhodobě krajští hejtmani. Kraje údajně chtějí, aby byl nejvyšší poplatek na silnicích třetí třídy a nejnižší na dálnicích.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), který je jediným příjemcem mýtných plateb, počítá letos s celkovým výnosem necelých pět miliard. Z toho je však nutné zaplatit zhruba dvě miliardy firmě Kapsch jako splátku za vybudování systému a služby související s jeho provozem.

Řebíček chce příjmy SFDI, ze kterého se platí výstavba a opravy dálnic a silnic, zvýšit i zdražením dálničních známek. Jejich cena by se mohla od ledna 2008 zvýšit o 10 až 11 procent.

Zdroj: ČTK

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).